Ay’a Yolculuk Özeti – Jules Verne

  • 16 Mayıs 2021
  • 3.813 kez görüntülendi.

Ay’a Yolculuk Özeti – Jules Verne

Aya yolculuk 1865 yılında yazılan Türkiye İş Bankası kültür yayınları etiketiyle çıkan çocuk kitapları arasındadır. Dünya edebiyatı klasikleri arasında en çok okunan çocuk kitapları listesinde yer alır. Bu yazıda Ay’a Yolculuk özeti ve Ay’a Yolculuk karakter analizlerini okuyabilirsiniz. Ay’a Yolculuk kitabı yazıldığı dönemde tüm bu yazılanlar hayaldi. Fantastik ve bilimkurgunun iç içe geçmiş hali gibi. Dünya Edebiyatının en önemli klasiklerinden olan Ay’a Yolculuk mutlaka okunması gereken kitaplardan.

Jules Verne aslında çoğu kaynakta Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile birlikte bilimkurgunun babası olarak yazılıyor olsa da öykülerindeki ayrıntıları bilimsel gerçeklere dayanarak kaleme alındığı için Jule Verne’nin bilimkurgu yazarı değil, bilim ya da teknoloji yazarı olarak anılması gerektiği de iddia edilir. Ay’a Yolculuk tam da böyle bir eserdir. Hikâye bilimsel verilerle açıklanmış ve tüm matematik hesaplamalarına yer verilmiştir.

TÜRÜ

Roman

ÖNEMİ

Ay’a Yolculuk orijinal adıyla De la Terre à la Lune, Jules Verne’in 1865 yılında yazmış olduğu önemli bir eserdir. Bu eser bilim kurgu türündeki eserlerin ilk örneklerinden olması nedeniyle ilgi çekicidir.

Şahıs Kadrosu

Michel Ardan: Aşçı

İmpey Barbicane: Gun Club başkanı, Astronomi bilgini, matematikçi.

Nicholl: Matematikçi.

J.T.Maston: Gönüllü

 

Ay’a Yolculuk Özeti

Amerikan İç Savaşı sonrasında Baltimore şehrinin zenginleri kendi aralarında bir silah kulübü kurmuşlardır. Bu silah kulübü savaştan sonra Topçular Derneğinin toplantısında konuşmak için Başkanla bir araya gelir. Dernek başkanı sakin, maceraperest ve herkes tarafından saygı duyulan biriydi. Başkan konuşmasına başlarken çok büyük bir projesi olduğundan bahsetti. Ay’a gidecek bir uzay aracı yapacak ve Ay’a seyahat etme fikrini gerçeğe dönüştürecekti. Herkes bu fikri onayladı fakat bazı kişiler bu fikre sıcak bakmıyordu. Dernek üyeleri büyük planlar yaparak bu fikri tasarlamaya başladı. Ay’a kadar gidecek bir mermi için birçok hesaplama yapılması gerekiyordu.

Başkan Barbicane liderliğinde Ay’a gitmek için fırlatılan mermiye bir de gönüllü çıkınca işler iyice büyür. Üç yolcu mermiye yerleştirildikten sonra son saniyeler sayılır ve görevli düğmeye basar. Mermi fırlatıldıktan sonra çevrede büyük zararlar oluşur, hava değişir ve mermiyi gözlemlemek imkânsız olur. Uzun bir bekleyişten sonra ise merminin aslında hedefe ulaşamadığı sürekli olarak Ay’ın etrafında döndüğü fark edilir. Herkes merminin içindeki üç kişi için üzülürken J. T. Maston arkadaşlarına güvenerek buradan kurtulmak için onlardan haber alacağı günü merakla bekler.

 

Ay’a Yolculuk Arka Kapak

“İnsanın Ay üzerinde ilk yürüyüşünden yaklaşık yüz yıl önce, 1865’te yayımlanan bu roman, insanlı Ay yolculuğuna dair bilimsel düş gücü ve hiciv yönünden hayli zengin bir kehanet gibidir. Baltimore Silah Kulübü’nün seçkin üyeleri, Amerikan İç Savaşı’nın sona ermesiyle boşluğa düşünce, kulübün başkanı bir uzay silahı icat ederek, Ay’a bir yolculuk gerçekleştirme önerisini ortaya atar. Yeni bir roman türünün, bilimsel romanın yaratıcısı olarak görülen Jules Verne, çağdaş bilimkurgunun da temellerini atmıştır.”

Ay’a Yolculuk kitabını ve Jules Verne’nin diğer eserlerini aşağıdaki bağlantılardan ulaşarak satın alabilirsiniz:

Ay’a Yolculuk

Jules Verne’nin diğer eserleri

2.5/5 - (4 votes)
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?