Ay Tutulduğu Gece Roman Özeti – Kemal Bilbaşar

  • 24 Şubat 2018
  • 1.208 kez görüntülendi.

Ay Tutulduğu Gece Roman Özeti

Ay Tutulduğu Gece romanı Kemal Bilbaşar tarafından kaleme alınan bir romandır. Aşağıda bu romanımızla ilgili kısa özeti bulabilirsiniz.

ROMAN: AY TUTULDUĞU GECE

YAZAR: KEMAL BİLBAŞAR

ÖNEMİ: Bir Ege kasabasında kemikleşmiş toplum sorunlarının çözülmek istenmesinin ele alınması bakımından önemli bir romandır.

TÜRÜ: Sosyal roman

KONUSU: 1950’li yıllarda güzel bir Batı Anadolu kasabasında yaşayan insanların başlarından geçen olaylar ve aydın tiplerin kasabalıyı bilinçlendirme çabaları romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

İhtiyat Zabiti: Romanın başkahramamdır. Su mühendisidir. Geldiği kasabayı değiştirmek isteyen bir kişidir. Kültürlü ve sosyal açıdan iyi bir yaşamı olan kişidir. Kasabadan Nemide adlı bayanla evlenir.

Öğretmen Tevfik: Başkahramanın kasabadaki en yakın arkadaşıdır. Kasabada yaşayan halkı bilinçlendirmeye çalışan bir aydındır. Cumhuriyeti savunur. Nemide: ihtiyat Zabiti’nin ay tutulduğu gece gördüğü kızdır. Romanın sonunda onunla evlenir.

Halim Bey: Kasabanın en zengin adamıdır. Hasmı olan Kadir Bey ile çatışmaları romanda anlatılır.

ÖZET:

İhtiyat Zabiti kasabaya tatil için gelmiştir. Su mühendisidir. Kasabada tanıştığı öğretmen Tevfik ile kasaba için çalışmaya karar verirler. Ancak kemikleşmiş düşüncelere tepkilidirler. Kasabada siyasi nüfuzları olan Kadir ve Halim Ağa yıllardan beri birbirlerine düşmandırlar, ihtiyat Zabiti ve öğretmen köye su getirmek isterler. İhtiyat Zabiti içkili olduğu bir gece düş mü gerçek mi olduğunu anlayamadığı bir kadına âşık olur. Bu kız zeytinliklerinde çıkan yangında kendisine yardım ettiği Halim Bey’in yeğeni Nemide’dir. Ay tutulduğu gece gördüğü Nemide ile nişanlanır ve köye de su getirilir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?