Ay Işığı Sokağı Özeti

 • 06 Aralık 2021
 • 122 kez görüntülendi.

Ay Işığı Sokağı Özeti

Ay Işığı Sokağı özeti bakıldığı zaman Stefan Zweig tarafından yazılan ve dünyaca ses getiren romanlar arasına girmiştir. Dünyaca ses getiren romanlardan olan Ay Işığı Sokağı bakıldığı zaman 1922 senesinde yayınlanmıştır ve yayınlandığı günden beri büyük bir ilgi ile okunmaktadır. Ülkemizde birçok kişi tarafından okunan Ay Işığı Sokağı romanı konusu içerisinde beş farklı hikâye yer almaktadır.

Ay Işığı Sokağı konusu bakıldığı zaman içerisinde bulunan hikayelerin konusu tutku, ihanet, aşk ve korku konuları ele almıştır ve her hikâye farklı bir kişinin hikayesini anlatıyor ve farklı bir ana fikri bulunuyor. Ay Işığı Sokağı özeti bakıldığı zaman roman konusu içerisinde son derece etkileneceğiniz konularda hayata dair birçok duyguyu barındırıyor.

Ay Işığı Sokağı Özeti

Ay Işığı Sokağı Özeti

Ay Işığı Sokağı Özet

Ay Işığı Sokağı özet bakıldığı zaman içeriğinde bulunan beş öyküde insanların ruh dünyalarını ve duygularını çok iyi bir şekilde yansıtmaktadır. Ay Işığı Sokağı içerisinde bulunan öyküde karakterler her insanın içerisinde bulduğu dürtü ve duyguların pençesinde can vermektedir. Ay Işığı Sokağı kitabı içerisinde bulunan karakterler tüm zayıflıkları ile işleniyor ve içeriğindeki hikayelerin geneline değindiği zaman,

 • Hayatın aşkını üstün olma duygusuna yenik düşerek kaçıran bir adamın hikayesi bulunuyor. Aynı zamanda hiç hesaplanmamış bir gece geçiren adamın öyküsü yansıtılıyor.
 • Leporella hikayesinde bilinçsiz bir şekilde patronuna bağlanan taşları kadını anlatıyor.
 • Nişan’da bir adamın yaptıkları tamamen hayatta kalma dürtüsünden dolayı yaşadıklarını anlatıyor.
 • Leman Gölü Kıyısında Olay bölgesinde memleket hasreti yaşayan ve buna dayanamayan bir esirin kendi sonunu hazırlamasını anlatıyor.
 • Avare hikayesinde otorite durumdan dolayı sıkıntı içerisine giren ve artık bu duruma karşı direnç gösteren bir genç dayanamayarak hayatına son vermesinden bahsedilmektedir.

Zweig, Ay Işığı Sokağı kitabı içerisinde bulunan öykülerini boğucu ve karamsar bir şekilde işlemiştir ve Ay Işığı Sokağı’nın Zweig’in en iyi eseri arasında yer alıyor. Ay Işığı Sokağı kitabına bakıldığı zaman her bir hikâyede farklı bir anlam bulunuyor. Ay Işığı Sokağı türü bakıldığı zaman genel olarak dram türü olmaktadır.

Ay Işığı Sokağı Karakterleri

Ay Işığı Sokağı karakterleri bakıldığı zaman her bir hikayesinde bulunan kişiler okuyuculara farklı anlamlar katmaktadır. Ay Işığı Sokağı kitabı içerisinde bulunan hikayeler Leporella, Nişan, Leman Gölü Kıyısında Olay, Avare hikayeleri bulunmaktadır. Ay Işığı Sokağı Karakterleri bakıldığı zaman,

 • İlk hikayesinde bulunan karakterler başrol genç, denizcileri, aşağılayan kadın ve gezginci olmaktadır.
 • Leporella öyküsünde başrol karakter Crecentia başrol olarak bulunuyor ve evlilik dışı dünyaya gelen bir kişidir.
 • Nişan öyküsünde 1810 senesinde Fransa ve İspanya arasında meydana gelen savaşta uğradıkları saldırının sonucunda düşman topraklarında kalan albayın hayatta kalma savaşı anlatılıyor.
 • Leman Gölü Kıyısında Olay hikayesinde İsviçre ülkesinde Villeneuve kasabasının Leman gölü bölgesinde avlanan balıkçının hikayesini anlatıyor.
 • Avare öyküsünde, yaşıtlarının üniversiteye gittiği fakat kendisinin hala liseye devam ettiği Liebmann hikayesi anlatılmaktadır.

Ay Işığı Sokağı konusu kısaca bu karakterlerin yaşamış olduğu çeşitli trajik olayları konu olmaktadır. Dram, aşk öfke gibi birçok konuyu işleyen Ay Işığı Sokağı hikayeleri içerisinde en fazla ilk hikâye en sevilenler arasında bulunuyor.

Sonuç

Avusturyalı yazar olan Stefan Zweig, Ay Işığı Sokağı romanını kaleme almıştır ve yazdığı değerli eserleri ile birlikte tüm dünyaya ses getirmeyi başarmış bir kişidir. Ay Işığı Sokağı sonu okuyan kişiler her hikâyede kendinden bir şeyler bulabilir. Ay Işığı Sokağı konusunda bakıldığı zaman hem acıklı olan hem de ana karakterlerin yaşamış olduğu derin hissi okuyuculara yansıtan bu hikayeler genel olarak duygu aktarımı konusunda başarılı olabilmektedir.

İlk hikâye hitabın adı ile aynı ismi taşıyor ve en sevilen hikâye Ay Işığı Sokağı olmaktadır. Ay Işığı Sokağı analiz yapıldığı zaman ufuk açmak konusunda oldukça başarılı olmaktadır. En uzun hikayesi ile Leporella olmaktadır ve ikinci en sevilen hikayeler arasında bulunuyor.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?