Avare Yıllar Roman Özeti | Orhan Kemal

  • 07 Mayıs 2019
  • 797 kez görüntülendi.

Avare Yıllar Roman Özeti | Orhan Kemal

“Küçük Adamın Notları” başlığı altında yazarın ilk eseri ; Baba Evi’dir , ikinci kitabı ise Avare Yıllar’dır. Baba Evi eserinde ; yazar çocukluk ve gençlik yıllarından bahsetmiştir. Avare Yıllar eserinde ise baba evinden kopuşu başıboş geçen gençlik yılları ve evlilik ile sonuçlanan hayatının hikayesini anlatmıştır.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Orhan Kemal

KONUSU: Yazarın yaşam öyküsü çerçevesinde genç bir insanın problemleri olan bir toplumda sorunları geride bırakmak, yaşama sevincine ulaşmak için verdiği mücadeleleri anlatır.

Şahıs Kadrosu :

Roman kahramanı genç : Eserde roman kahramanı gencin hiç bir zaman adı verilmez. Roman kurgusunun baş karakteridir. Roman onun evliliğiyle son bulmaktadır.

Roman kahramanın babası: Siyasi olaylara karışıp sürgün hayatı yaşamaya başlamıştır ve tüm aile bundan maddi ve manevi olumsuz etkilenmiştir.

Babaanne : Roman kahramanın babaannesidir. Adana’da yaşayan Babaanne torununa zaman zaman destek olur ve aile itibarını her zaman korumaya çalışır.

Gazi : Roman kahramanı gencin arkadaşıdır .Birlikte İstanbul’a kaçıp minik bir macera yaşamışlardır.

Boşnak Kız : Roman kahramanı genç ile evlenmiştir. Fabrikada çalışan işçi bir kızdır. Güçlü bir karakterdir.

Avare Yıllar Roman Özeti

Roman kahramanı Adana’da babaannesi ile yaşamaktadır. Babası, annesi ve kardeşleri önce Beyrut’ta daha sonra Kudüs’te yaşamaya başlamışlardır. Bir zamanlar bolluk ,bereket içerisinde yaşayan aile ,roman kahramanın babasının yaşadığı sürgün hayattan dolayı işten de doğal olarak uzak kalmıştır . Bu sebeple aile özellikle ekonomik yönden olumsuz etkilenmiştir. Roman kahramanı genç bu ekonomik sıkıntıdan dolayı hayatın yükünü omuzlamıştır.

İstanbul’a gitmek için Adana’da bir dokuma fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlar fakat çok zorlanıp dayanamaz ve işi bırakır. Roman kahramanın babaannesi bu duruma çok üzülür ve torununa para verip onu İstanbul’a yakın ilçelerden birine halasının yanına göndermek ister. Ama kahramanımız babaannesinden aldığı parayı arkadaşı Gazi ile birlikte İstanbul’a kaçmakta kullanır. Kaçak olarak İstanbul’a varırlar fakat İstanbul’da zorlanıp fazla barınamazlar ve Adana’ya geri dönmek zorunda kalırlar. Bu arada annesi de Adana’ya gelmiştir ve masraflar iyice artmıştır. Genç, okulu tamamen bırakır. Bir dokuma fabrikasında katip olarak işe girer ve bir süre sonra işçi kızlardan birine aşık olur. Babaannesinin itirazlarına rağmen evlenir. Ailenin şanına gölge düşürmek istemeyen babaanne ödünç aldığı elmas takılar ile de düğünü yapar ve düğün bitimi emanet takıları geri verir. Boşnak kız ise elmas küpeleri sevmesine rağmen ödünç olmasına üzülmediğini söyler. Eser evlilikleri ile sonlanır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?