Ateşten Gömlek Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

  • 03 Mart 2019
  • 5.013 kez görüntülendi.
Ateşten Gömlek Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

Ateşten Gömlek Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

Ateşten Gömlek ; Kurtuluş Savaşı , Milli Mücadele ruhunu fazlasıyla öne çıkardığımız , vatanı için savaşan insanların korkusuzca can verdiği destansı tarihimizin bir parçasıdır. Bu konu da ilk çalışmayı yapan Halide Edip Adıvar , milli mücadele ruhu içerisinde eserini tamamlamıştır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Halide Edip Adıvar

ÖNEMİ: Edebiyatımızda Kurtuluş Savaşı ile ilgili yazılan ilk romandır. Halide Edip bu eseri ile yine olayları tüm gerçekliği ile anlatmıştır.

KONUSU: Kurtuluş Savaşı sırasında verilen Milli Mücadele ruhunu görmekteyiz. Milli Mücadele ruhu esnasında yaşanan aşkları ve bu ilişkilerin adeta bir  Ateşten Gömlek oluşunu işlemiştir. Eser kahramanlarından Peyami’nin anı defteri gibidir. Romanın anlatıcısı Peyami’dir.

ŞAHIS KADROSU:

Ayşe : İzmir işgali esnasında kocası ve çocukları Yunanlılar tarafından öldürülür, Ayşe bu olaydan sonra Milli Mücadele için Kuvayı Milliye’ye katılmak üzere Anadolu’ya gider.

Cemal : Ayşe’nin ağabeyidir. Milli Mücadele için İhsan ile  Anadolu’ya gider. Milli Mücadele’nin önemli subaylarından biridir.

Peyami : Cemalin arkadaşıdır. Savaşta yaralanan bir subaydır. Milli Mücadele esnasında Ayşe’ye aşık olur ve aşkına karşılık bulamaz.

Binbaşı İhsan : Peyami’nin arkadaşıdır. Cemal ile tanıştırılan İhsan , sürekli toplanıp üç arkadaş ülkenin durumunu konuşurlar. Milli Mücadele için Anadolu’ya gider. Ayşe’ye aşık olur.

Kezban : Yunanlılar tarafından ailesi öldürülen genç bir kızdır. İhsan’a aşık olduğu için Milli Mücadele’ye katılır. İhsan’ın peşinden gider. Aşkına karşılık bulamaz.

Mehmet Çavuş : Kezban’a aşıktır. Kezban için Kuvayı Milliye’ye katılır. Kezban’ı kaçırır. Kezban İhsan’ı sevdiği için bunu kabullenmeyip  onu serbest bırakır . Bu olaydan sonra bir isyan hareketinde Mehmet Çavuş yakalanır ve İhsan tarafından astırılır .

Ateşten Gömlek Roman Özeti

İzmir işgalinde Yunanlılar tarafından Ayşe’nin kocası ve çocukları öldürülür .  Olaydan yaralı kurtulan Ayşe , İstanbul’da ki ağabeyinin yanına gider. O zamanlar İstanbul’da verilen Milli Mücadele mitingleri üzerine Ayşe , Cemal , Peyami , İhsan Anadolu’ya gider ve Kuvayı Milliye’ye katılır. Ayşe ; gönüllü hemşirelik yapar , hasta bakıcılık yapar . Bu esnada İhsan ve Peyami Ayşe’ye içten içten aşık olmaya başlarlar. Aşk üçgeni oluşur. ”Ateşten Gömlek ” o zaman kendini göstermeye başlar.

Cemal tarafından ; Ayşe genç ve bekarken , Peyami ile evlendirilmesi düşünülmüş fakat Peyami Ayşe’yi beğenmeyip onu kırdığı için Ayşe ,  Peyami’yi kafasından silmiştir. Asla Peyami ile evlenmez. İhsan ise ailesi tarafından bir akraba kızı ile evlendirilmeyi çalışılır , İhsan ; Ayşe’ye aşık olduğu için kabul etmez. Akraba kızı ile vedalaşırken durumu izah eder ve kıza bir öpücük kondurur. Öpücüğü uzaktan gören Ayşe için İhsan’da kafasında bitmiştir ve İhsan ile de evlenmez. Ayşe için geride kalan tek şey Milli Mücadele’dir. Kezban ise ana ve babası Yunanlılar tarafından öldürülmüştür. İhsan’a aşık olduğu için Milli Mücadele’ye katılır. İhsan ona asla karşılık vermez çünkü Ayşe’ye aşıktır.Bu yüzden Kezban sürekli Ayşe’yi kıskanır. Mehmet Çavuş ise Kezban’a aşıktır ve onu kaçırır. Kezban’ın ;İhsan aşkını kabullenemeyip onu serbest bırakır ve bir isyan ayaklanmasında İhsan tarafından asılır.

Taarruz devam ederken İhsan vurulur ve Peyami’nin kollarında şehit düşer , haber üzerine Ayşe cepheye giderken mermi parçaları isabet eder ve ölür. Aynı savaşta Cemal’de ölür. Peyami’nin kafasına kurşun isabet eder ve hastaneye kaldırılır.  Doktorlar , kurşunu çıkarınca Peyami’de vefat eder.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares
Scroll Up