Ateş Gecesi Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 01 Ocak 2018
  • 2.388 kez görüntülendi.
Ateş Gecesi Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

ROMAN : ATEŞ GECESİ

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Sosyal-Aşk Romanı

ÖNEMİ: Reşat Nuri’nin yazdığı en güzel aşk romanı olarak kabul edilmesi romanın en önemli yanıdır.

KONU: Milas’a sürgüne gönderilen bir gencin içine düştüğü aşk ve dönemin sosyal olayları romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Kemal Murat: Romanın başkahramanıdır. Sürgün edilmiş ve sürgün edildiği Milas’ta rahat yaşamıştır. Afife’ye âşık olması hayatını değiştirmiştir.

Afife: Kemal Bey’in âşık olduğu evli kadındır. Kendisinin de Kemal Bey’e ilgisi vardır. Romanın sonunda dul kaldığı anlaşılır.

ATEŞ GECESİ ÖZETİ:

Padişah, romanın başkahramanı Kemal Murat Bey’i ve ailesini sürgüne gönderir. Nedeni Kemal Murat Bey’in yengelerinden birinin Veliaht Reşat’ın saraylılarından olmasıdır. Kemal Bey’e sürgün olarak gittiği yerde büyük bir saygı gösterilir. Kemal Bey orada Rum Mahallesi’nde kalır. Bu mahallede her sene “Ateş Gecesi” düzenleme geleneği vardır. Bu gecede tanıştığı Afife’ye âşık olur. Afife evli ve çocuklu bir kadındır. Afife’ye aşkını itiraf eden Kemal Murat Bey rahatlar. II. Meşrutiyetin ilanından sonra Kemal Murat Bey İstanbul’a geri döner. Uzun bir aradan sonra İstanbul’a çocuklarının kaydı için gelen Afife, Kemal Murat’ın annesini görmek bahanesiyle onların oturduğu köşke gelir. Aynı odada Kemal Murat ile sabahlar. Kemal Murat Afife’nin de önceden kendisini sevdiğini öğrenir. Afife İstanbul’dan ayrılırken Kemal Murat onu uğurlamaya gitmez.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up