Aşk ve Gurur Roman Özeti – Jane Austen

  • 27 Haziran 2021
  • 668 kez görüntülendi.

Aşk ve Gurur Roman Özeti – Jane Austen

Aşk ve Gurur Romanı, Can Yayınları tarafından yayımlanan kitap ilk olarak 1813 yılında basılmıştır. 444 Sayfa olan Aşk ve Gurur kitabı Dünya Klasikleri arasındadır. Bu yazıda Jane Austen tarafından yazılan Aşk ve Gurur özeti ve konusu bilgilerini bulabilirsiniz.

Türü:

Roman

Önemi:

Dünya klasiklerinden olan kitap en önemli edebiyat yapıtlarından biridir.

Aşk ve Gurur Özeti

Elizabeth ve Darcy ilk zamanlarında birbirilerinden hiç hoşlanmazlar. Bununla beraber ikisi de çok benzer karakterlere sahiptir. Elizabeth ve Darcy gurulu ve gerçek saf sevgiyi arayan insanlardır. Birbirlerinde etkilenmelerinin asıl sebebi de budur.

Elizabeth, soylu olmayan orta gelirli bir ailenin kızıdır. Ailede toplamda beş kardeş bulunur. Annesin tek isteği, kızlarını soylu ve zengin kişiler ile evlendirmektir. Elizabeth ise tam tersine zengin olmasının önemli olmadığını düşünür ve gerçek aşkı arar. Eliza, asil duygulara ve erdemli davranışlara çokça önem vermektedir. Diğer kardeşlerine göre daha zeki ve canlı bir yapısı bulunur. Hikâyenin diğer ana karakteri olan Darcy ile ailesiyle gittiği bir baloda tanışırlar. Başta Darcy’den pek hoşlanmaz çünkü Darcy, ilk başlarda kibirli ve kaba bir adam olarak görünür. Bu önyargı, aralarında soğukluğun oluşmasına en başta sebep olur. Sonralarında ise çeşitli yerlerde karşılaşırlar, ancak aralarında herhangi bir tanışma söz konusu olmaz. Darcy, Elizabeth’i gördükçe ondan hoşlanmaya başlamıştır ama bunu belli etmez. Belli etmemesinin sebebi, Darcy’nin pek fazla konuşmayan gizemli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Eliza ise Darcy’e karşı sempati duymaya başlamıştır. Bunu itiraf etmesi ise oldukça zor bir durumdur. Eliza’nın gururu buna engel olur. Darcy’nin tavırları, Eliza’nın nefret etmesine sebebiyet verir. Bunun üzerine Eliza’nın baloda tanıştığı Wickham adlı bir subay, Darcy hakkında daha kötü şeyler anlatınca daha fazla nefret oluşur. Subay Wickham, aslında Eliza’ya “Benim miras hakkımı almama engel oldu” diyerek yalan söylemiştir. Eliza bunun yalan olduğunu bilmediğinden Darcy’e karşı olan nefreti daha fazla artmıştır.

Aradan uzun bir süre geçtikten sonra Darcy ve Eliza bir zaman birbirlerini göremezler. Bu zaman zarfında subayın anlattıklarına göre Eliza, Darcy’i kibirli, aksi ve başkalarına kötü davranan biri olarak düşünür. Daha sonrasında bir gün ikili tesadüf eserinde karşılaşırlar. Darcy, Eliza’ya bir mektup uzatır. Bu mektupta kendisine atılan iftiranın asılsızlığı yazmaktadır. Eliza okuduklarına inanamaz. Onca zaman Darcy’e haksızlık ettiğini düşünür ve oldukça üzülür. Aslında bunca zamandır kibir ve kabalık ile dolu olduğunu düşündüğü kişinin altında, asil, sevecen bir insanın yattığını anlar. Bundan büyük bir pişmanlık duyar. Eliza, ilerleyen zamanlarda Darcy hakkında oldukça iyi ve olumlu şeyler duyar. Herkes Darcy’den büyük bir övgü ile bahseder. Eliza, onun asil davranışlarını görür ve ona karşı bir sevgi besler. Daha sonrasında bir gün yine beraber karşılaşırlar. Eliza, Darcy’e aşık olduğunu söyler ve uzun uzun konuşurlar. Bunca zamandır neden birbirilerinden uzak kaldıklarını anlatmaya başlarlar. Her şey çözümüne kavuşur ve sonunda mutlu bir şekilde evlenirler.

2/5 - (1 vote)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?