Aşk Romanı Özeti – Elif Şafak

  • 18 Şubat 2018
  • 3.429 kez görüntülendi.
Aşk Romanı Özeti – Elif Şafak

Aşk Romanı Özeti – Elif Şafak

Aşk kitabı Elif Şafak‘ın en çok okunan ve en çok tartışılan eserlerinin başında gelmektedir. Kitapta Şems ve Mevlana arasındaki tasavvufi ilişki kimilerinin tepkisini çekecek şekilde ele alınmıştır.

ROMAN: AŞK

YAZAR: ELİF ŞAFAK

ÖNEMİ: Kitap içinde Aziz ile Ella’nın aşkıyla Mevlana ve Şems’in yaşamının iç içe kurgulanması açısından önemli bir yapıttır.

TÜRÜ: Sevgi-Tasavvuf

KONUSU: Ella’nın âşık olduğu yazar Aziz’le Konya’da biten bu sevgi öyküsü ve Mevlana ile Şems’in tasavvuf yolculuğu romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ella: Romanın merkezindeki kadın karakterdir. Düzenli yaşamından ve kocasıyla olan ilişkisinden sıkılarak bir kitabın dünyasına dalar. Tasavvufu tanır. Âşık olduğu adam uğruna Konya’ya gelir.

Aziz (A.Z. Zahara): Aşk Şeriatı adlı kitabın yazarıdır. Hristiyanken tasavvuf düşüncesini tanıyarak Müslüman olur, içsel bir yolculuğa çıkar. Kanser nedeniyle Konya’da ölür.

ÖZET:

Ella Rubinstein İngiliz Dili eğitimi almış bir kadındır, iyi bir eş ve annedir. Kocası ise kendisini farklı kadınlarla aldatmaktadır. Jeannette, Avi, Orly adında üç çocukları vardır. Hayatının sıradan gittiğini düşünen Ella, bir yayınevinde eleştirmen asistanı olarak işe başlar. Kendisine verilen ilk kitap A.Z. Zahara adında duyulmamış bir yazarın Aşk Şeriatı isimli romanıdır. Kitap İslam tasavvufu üzerinedir. Sıkılarak başladığı bu kitap Ella’yı içine çeker ve ona aşk duygusunu yaşatır. Kitabın yazarı Aziz, önceleri Hristiyan olan bir İskoç’tur. Sonradan Müslüman olur ve ölmeden önceki tek isteği Mevlana ile Şems’i dünyaya duyurmaktır. Ella Aziz ile e-mail yoluyla yazışır ve aralarında aşk başlar. Ella bir sabah her şeyi bırakıp Aziz’e kaçar, iki âşık kanser olan Aziz’in gömülmek istediği yer olan Konya’ya gelirler. Aziz burada ölür, Ella ise hayata yeniden başlar.


Diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Cumhuriyet Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz. Diğer Elif Şafak eserleri için ilgili kategoriye gidebilir ya da aşağıda önerilen roman özetlerini okuyabilirsiniz.

Android PlayStore mağazasında Eser Özetleri uygulamasını ücretsiz bir şekilde indirin.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up