Asılacak Kadın Roman Özeti – Pınar Kür

  • 22 Şubat 2018
  • 1.545 kez görüntülendi.
Asılacak Kadın Roman Özeti – Pınar Kür

Asılacak Kadın Roman Özeti – Pınar Kür

Asılacak Kadın romanı, Pınar Kür tarafından kaleme alınmış olan bir eserdir. Asılacak Kadın, sosyal psikolojik bir eserdir. Postmodern tarzın iyice hissedildiği Asılacak Kadın, geriye dönüş tekniğinin başarıyla uygulandığı bir romandır.

ROMAN: ASILACAK KADIN

YAZAR: PINAR KÜR

TÜRÜ: Psikolojik-Sosyal roman

ÖNEMİ: Geriye dönüş tekniği ile olayların okuyucuya duyurulduğu önemli bir romandır.

KONUSU: Geriye dönüşlerle oluşturulmuş olan romanda zengin ve sapık ruhlu Hüsrev Ebruzade ile formalite evlilik yapan acılı Melek’in ilişkileri ve Hüsrev’in öldürülmesine uzanan olaylar romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Melek Ebruzade: Çocukluğundan beri türlü sıkıntılar çekmiş bir kadındır. Babası küçükken öldürülür. Kimsesiz ve korumasız kalır. Formalite evlendiği kocasının da türlü işkencelerine maruz kalır. Romanda idama mahkûm edilen asılacak kadındır.

Hüsrev Ebruzade: Öldürülen sapık adamdır. Evlendiği kadınları aldatan ve karısını fuhuş’a sürüklemekten çekinmeyen bir yapısı vardır.

Yalçın Özveren: Hüsrev Bey’in asıl katilidir. Melek’e duygusal hisler besler ve onu bu hayattan kurtarmak için Hüsrev’i öldürür.

ÖZET:

Hüsrev Ebruzade yalısının bahçesinde gömülü olarak bulunmuştur. Melek Ebruzade ise kocasını öldürmekten suçlu bulunur. Ancak asıl katil Yalçın Özveren’dir. Yalçın Özveren ise ona yardım ettiği için müebbet hapis cezası alır. Faik İrfan Elverir mahkemenin yargıcıdır. Yoksul bir çocukluk geçirmiştir. Çocuklukta yaşadığı olaylar kendisinin kompleksli biri olmasına neden olur. Faik İrfan fakirlerin hep suçlu zenginlerin ise masum olduğuna inanmıştır ve bu nedenle Melek’i de sadece kendi ön yargılarına dayanarak idama mahkûm eder. Melek ise atıldığı hücrede geçmişe dönerek kendi iç muhasebesini yapar. Melek yoksul bir ailenin kızıdır. Temizlik yaparak geçimini sağlayan Melek, Hüsrev Bey Melek ile formalite evlilik yapar. Hüsrev Bey ise sapık ruhlu bir adamdır ve Melek onun yanında türlü sıkıntılar çeker. Melek’e âşık olan Yalçın Bey ise Melek’i kurtarmak için Hüsrev Bey’i öldürür. Ancak sonradan olan olaylar ve ikisinin de ceza alması bireysel kurtuluş çabalarının olumsuz sonuçlar doğuracağı düşüncesini güçlendirir.


Diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Cumhuriyet Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up