Aşıklar Yolunun Yolcuları Roman Özeti – Halit Fahri Ozansoy

  • 23 Şubat 2018
  • 816 kez görüntülendi.

Aşıklar Yolunun Yolcuları Roman Özeti – Halit Fahri Ozansoy

ROMAN: AŞIKLAR YOLUNUN YOLCULARI

YAZAR: HALİT FAHRİ OZANSOY

TÜRÜ: Aşk Roman

ÖNEMİ: Halit Fahri’nin kendi hayatından izler taşıması ve sosyetenin içine düştüğü kötü durum tezini ortaya koyması açısından önemlidir.

KONUSU: Tuğrul’un varlıklı bir aile içindeki yaşadıkları ve sevdiği kız Süheyla ile sonu hüsranla biten bir aşk yaşamaları romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Tuğrul İncidizer: Romanın ana kahramanıdır. Bütün olaylar Tuğrul’un başından geçer. Zengin bir adamdır. Ada’da evleri vardır. Sevdiği kıza kavuşamaz. Süheyla: Tuğrul’un âşık olduğu kadındır. Annesinden etkilenir. Annesinin istediği zengin bir adamla nişanlanıp Tuğrul’dan ayrılır.

Naciye Hanım: Romandaki sosyetelerin özelliklerinin verilmesi için seçilmiş bir şahıstır. Kızını zengin bir adamla nişanlandırır.

ÖZET:

Tuğrul İncidizer, varlıklı bir ailenin çocuğudur. İtalya’da resim eğitimi almıştır. Tatil yapmak üzere Ada’daki yazlığa gelen Tuğrul burada komşularının kızı Süheyla ile tanışır ve onunla aşk yaşar. Tuğrul’un arkadaşı Suphi ise metresi Nevin ile zaman geçirmektedir. Nevin Tuğrul’un sevdiği kız Süheyla ve ailesi hakkında iyi şeyler söylemez. Süheyla’nın annesi Naciye Hanım, Tuğrul’un eniştesiyle gayri meşru bir ilişki yaşamaktadır. Suphi bir zaman sonra Nevin ile evlenir Ada’ya gelir. Naciye Hanım kızı Süheyla’yı Mısırlı zengin bir adamla evlendirmek ister ve Tuğrul ile görüşmesini istemez. Eylül ayı geldiği için Ada yavaş yavaş boşalmaktadır. Tuğrul’un ailesi de Ada’dan ayrılmıştır. Tuğrul ise son bir defa daha Süheyla ile buluşur ve onunla vedalaşır. Süheyla ise Mısırlı zengin ihtiyarla nişanlanır

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?