Aşık Garip Halk Hikaye Özeti | Anonim

  • 24 Mart 2019
  • 2.180 kez görüntülendi.

Aşık Garip Halk Hikaye Özeti | Anonim

Türk halk hikayesidir. İki gencin yani Aşık Garip’in ve Şah Senem’in birbirlerini sadece düşlerinde görerek aşık olmuşlardır. Düş sonucu Aşık Garip , sevdiceğini bulur. Diğer halk hikayelerine kıyasla sonu mutlu biter bu da farklı bir olay akışı sağlamaktadır.

TÜRÜ : Halk Hikayesi

YAZAR: Anonim

ÖNEMİ: Türklerle iç içe yaşayan toplumlarda da bu halk hikayesi yer almaktadır. Ermeniler ve Gürciler buna dahildir. Halk hikayesinin kökeni ise tarihsel motiflere göre değişiklik göstermektedir. Hatta bu tarih okları Azerbeycan üzerinde yoğunlaşmaktadır. Araştırmalara göre 16. ve 18. yüzyıllar arasında bu hikayenin ortaya çıktığı savunulmaktadır.

KONUSU: Rüyalarında bir hızır tarafından bade içirilerek iki genç birbirine aşık olur. Birbirlerini bulurlar ve kavuşana kadar Aşık Garip’in başına gelenleri , çabalarını anlatılır.

ŞAHIS KADROSU:

Aşık Garip ( Resul ) : Rüyasında bir hızır tarafından Şah Senem’i görür e aşık olur. Onu bulmak için yola düşer ve bulur . Fakir olduğu için sevdiği kızı vermezler. Başlık parasını toplayıp geri döner ve sevdiceğini alıp , kavuşurlar.

Şah Senem : Rüyasında bir hızır tarafından Resul’u görür ve aşık olur. Resul ile evlenmek ister.

Hoca Ahmet : Tebriz ‘de tanınan zengin bir tüccardır. Ölünce tüm mirasını oğlu Resul’e bırakır.

Bilge Sinan : Şah Senem’in babasıdır. Kızını etrafında ki insanlar sayesinde bir fakire vermek istemez ve başlık parası ister.

Aşık Garip Halk Hikaye Özeti

Hoca Ahmet ölür ve yüklü mirasını oğlu Resul’e bırakır. Resul mirasını çevresinde ki arkadaşları ile yer içer . Bu arada başka işlere girip çıkar ama beceremez , bir işte tutunamaz. Son olarak kahvede aşıkların yanına gider çıraklık yapar ama saz çalmayı da beceremez. Bu arada Resul’un babadan kalma miras parası biter ve arkadaşları da bir anda ortadan yok olur. Resul ; bacısı ve garip anasıyla birlikte cami avlusunda kalakalırlar. Bir gün Resul bir düş görür ; düşte bir yaşlı bir derviş tarafından bade dolu bir kap içer , Şah Senem’i görür ve aşık olur. Aynı rüyayı Şah Senem’de görür o da bade dolu kabı içer ve Resul’u görüp aşık olur.

Resul bu düşten sonra eli dili çözülür saz çalmaya başlar. Artık o Aşık Garip olmuştur.Düşünde görüp aşık olduğu Şah Senem’i bulmaya Tebriz’den Tiflis’e gider. Bilge Sinan’ın kızı Şah Senem’i bulur. Bilge Sinan ise kızını fakir bir adama vermek istemez ve ondan başlık parası olarak altın ister. Aşık Garip diyar diyar gezip kahvelerde aşıklık yapmaya başlar , saz çalar. Bilge Sinan’ın istediği altını biriktirip Tiflis’e gider. Vardığında kızını başka bir adamla evlendirecek olan Bilge Sinan , vazgeçip altınını alıp kızını Aşık Garip’e verir ve düğünleri yapılır. Birbirlerine kavuşup mutlu mesut yaşarlar.

 

3/5 - (2 votes)
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?