Araf Roman Özeti – Elif Şafak

  • 19 Şubat 2018
  • 1.709 kez görüntülendi.

Araf Roman Özeti

Araf romanına ait özeti okuyup sınavlarda başarı ede edin. Elif Şafak‘a ait olan bu eser yazarın en iyi eserlerinden biridir.

ROMAN: ARAF

YAZAR: ELİF ŞAFAK

TÜRÜ: Sosyal-Psikolojik roman

ÖNEMİ: Çok kültürlülüğün, modern dünyadaki bölünmüşlüğün romanı olduğu için önemlidir.

KONUSU: Doktora yapmak için farklı inançlardan, farklı ülkelerden Boston’a gelen gençlerin yaşamı romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Ömer: Amerika’ya doktora yapmaya giden bir gençtir. Psikolojik sorunları vardır. İçki ve uyuşturucu kullanır.

Gail: Psikolojik sorunları olan bir öğrencidir. Ömer ile evlenir ama intihar eder. Piyu: Temizlik hastası bir öğrencidir. Psikolojik sorunları vardır.

Alegre: Çocukluğundan beri psikolojik sorunlar yaşamış olan bir kişidir. Şişmanlığı ile ilgili sorunları vardır.

ARAF ÖZETİ:

2002 yılında Ömer doktora yapmak için Türkiye’den Amerika’ya gitmiştir. Orada Faslı Abed ve İspanyol Piyu ile ev arkadaşlığı yapmaktadır. Piyu’nun kız arkadaşı Alegra vasıtasıyla Debra ve Gail’i de tanımıştır. Gail’in manik depresif ruh halleri vardır. Debra bu yüzden sıkıntılıdır. Debra ve Alegre ise yeme bozuklukları olan bir klinikte tanışmışlardır. İkisi de modern çağın hastalığı sayılan bulimik hastasıdırlar. Alegre’nin kendi cinslerine ilgi duyması da onun kişiliğinin farklı bir boyutudur. Abed ise annesi yaşındaki kadınlara ilgi duymaktadır. Buradaki şahısların hepsinin ortak noktası hayata tutunamamış olmalarıdır. Ömer tanışmalarından kısa zaman sonra Gail’e âşık olmuştur. Bu aşk evlilik ile sonuçlanır. Daha önce de defalarca intihar girişiminde bulunan Gail, Ömer’in ailesiyle tanışmak için geldiği İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar eder.


Diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Cumhuriyet Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?