Araba Sevdası Romanı Özeti – R. Mahmut Ekrem

  • 09 Kasım 2017
  • 6.368 kez görüntülendi.
Araba Sevdası Romanı Özeti – R. Mahmut Ekrem

Araba Sevdası Romanı Özeti

Araba Sevdası Romanı Özeti ile karşınızdayız. Eserozetleri.com sizler için her zaman özgün içerikler üretmektedir. Okuduğunuz eser hakkında yorum yapmayı unutmayınız. Ayrıca mobil uygulamamızı indirmeyi unutmayınız.

YAZAR : RECAİZADE MAHMUT EKREM

ROMAN : ARABA SEVDASI

ÖNEMİ: İlk realist roman

TÜRÜ: Sosyal roman

KONUSU: Bihruz adlı Avrupa hayranı züppe bir gencin, sokak kadını Periveş’in peşinde koşması ve yanlışlarla dolu yaşamıyla tüm servetini tüketmesi

ŞAHIS KADROSU:

Bihruz Bey: 23 yaşında Batı hayranı olan ve arzularının esri olmuş bir gençtir. Periveş: Bihruz’un aşık olduğu etkileyici bir sokak kadını.

Keşfi Bey: Bihruz’un çalıştığı yerdeki samimi bir arkadaşıdır. Yalancılık en bariz özelliğidir.

ARABA SEVDASI ÖZET:

Varlıklı bir ailenin oğlu olan Bihruz Bey düzenli bir eğitim almamış olan ve para yiyerek gün geçiren bir şahıstır. Babasının ölümünden sonra kalan yüklü miktarda mirası da tüketmiştir. Bir gün Çamlıca’da arabasıyla dolaşırken yeni bir arabayla gördüğü güzel kız Periveş’e âşık olur. Onu asilzade aileye mensup bir kız sanır ve aylarca onun izini arar. Periveş ise bir sokak kadınıdır. Bihruz’un yalancı arkadaşı ona Periveş’in öldüğünü söyler. Bihruz Bey tam anlamıyla bir yıkıma uğrar. Ancak bir gün bir gezinti sırasında Periveşe rastlaması, onun ölmediğini anlaması ve Periveş’in düşmüş bir kadın olduğunu öğrenmesi kendisini daha büyük bir yıkıma uğratacaktır.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ali dedi ki:

    güzel

  2. 000 dedi ki:

    harıka

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up