Anna Karenina Roman Özeti | Tolstoy

  • 20 Ocak 2019
  • 1.151 kez görüntülendi.

Anna Karenina Roman Özeti | Tolstoy

Anna Karenina eseri Lev Nikolayeviç Tolstoy’un en önemli romanı olarak kabul gören , okuyanların içini acıtan bir hikayedir.Dünya klasikleri arasında yer alan eser , 19. yüzyılda Rusya ‘da yaşanmaktadır.

TÜRÜ :Roman (Realizm)

YAZAR : Lev Nikolayeviç Tolstoy

KONUSU: Rusya’da geçen trajik bir aşk hikayesidir. Zeki , kültürlü bir kadın olan Anna’nın mutsuz evliliğinden sonra aşık olduğu yasak aşkı ile başına gelenleri eserde görmekteyiz. Aslında romanda Anna gibi başka kadınlar da vardır fakat Anna kadar hiç biri dürüst ve cesaretli değildir.

ÖNEMİ: Dünya klasik listesinde yer alan eser , aşk temasında zirve romanlardan biridir. Tolstoy’un önemli ve ses getiren eserlerinden biridir.

Roman Karakterleri :

Anna Karenina: Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadındır. Evliliğinde mutsuzdur , ilk başta aldırmasada daha sonra Vronski’ye aşık olur ve kocasını terk eder. Bu aşkınıda en başta kocasına anlatacak kadar cesur ve dürüst bir kadındır.

Kont Vronski: Genç bir konttur. Anna’yı gördüğü anda ondan etkilenir ve aşık olur.

Prens Stepan Arkadyaviç : Anna’nın ağabeyidir. Eşi ile sıkıntıları vardır.

Aleksey Aleksandroviç Karenin : Anna’nın kocasıdır. Karısının yasak aşkını öğrendikten sonra yinede affetmek ve yuvasının yıkılmamasını isteyen bir devlet memurudur. Dedikodudan ve insanların diyeceklerinden , makamının sarsılacağından korkar.

Anna Karenina Roman Özeti

Anna Karenina, Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadındır. Kocası, yüksek bir devlet memurudur. Anna Karenina’nın monoton bir evlilik hayatı vardır: bütün mutluluğu evinde ve çok sevdiği çocuğunda bulmaktadır.
Bir gün Anna Karenina’ya, ağabeyi ile yengesinin aralarının açıldığı haberi gelir. Anna onları barıştırmak için Moskova’ya gider. Orada Vronski adında yakışıklı, genç bir kontla tanışır. Kontun, Anna’nın akrabası olan bir genç kızla seviştiği haberi ortalıkta dolaşmaktadır. Aslında Kont Vronski, ilk görüşte Anna’ya hayran olmuş ve genç kadına kur yapmaya başlamıştır. Önceleri ilgisiz davranmaya çalışan Anna, bir süre sonra dayanamaz, Vronski’nin aşkına karşılık verir. Bu durum birçok dedikoduya neden olur. Genç kadın bunları umursamaz. Hatta durumu, kocasına bile anlatır. Ağırbaşlı, dedikodudan korkan bir adam olan kocası, karısının itirafları karşısında sarsılır, ama belli etmez. Çevreye karşı itibarlarının sarsılmaması için boşanmayı reddeder. Kocası, Anna’ya çocuğunun geleceğini düşünerek bu ilişkiye son vermesini ister fakat Anna Vronski’yle birlikte İtalya’ya kaçar.

Anna ile Vronski İtalya’da gözlerden ırak yaşarlar. Dönüşlerinde hiç kimse onlarla arkadaşlık yapmak istemez; dışlanırlar. Bu durum Anna’nın sinirlerini iyice bozar. Sevgilisiyle aralarında huzursuzluk başlar. Vronski de kayıtsız, içe dönük bir kişi olmuştur. Anna, Vronski’nin artık kendisini sevmediğini düşünmeye başlar. İyice bunalıma girer. Yaptıklarından büyük pişmanlık duyar ve sonunda intihar eder.
Anna’nın ölümünden sonra Vronski de manevi bir çöküntü içine girer. Çareyi orduya yazılmakta bulur.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?