Ankara Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  • 24 Ocak 2018
  • 8.283 kez görüntülendi.
Ankara Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Ankara Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Ankara, Yakup Kadri tarafından kaleme alınan ve milli mücadele yıllarını anlatan önemli eserlerden biridir. Özellikle inkılap yıllarındaki olumsuzlukları iyi bir dille aktaran roman günümüzde de ilgiyle okunan eserler arasındadır. Siz de Ankara roman özetini sitemiz üzerinden ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.


ROMAN: ANKARA

YAZAR: YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

TÜRÜ: Sosyal- Millî Mücadele romanı

ÖNEMİ: Millî Mücadele yıllarını anlatması ve özellikle inkılâp yıllarındaki olumsuzlukları eleştiren bir roman olması yönünden önemlidir.

KONUSU: Ütopik bir roman olan Ankara’da yazar özlediği, özlemini çektiği geleceğin Ankara’sını dolayısıyla da Türkiye’yi ele almıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Selma: İyi öğrenim görmüş haksızlıklara boyun eğmeyen bir kadındır. Son evliliği hariç evlilikleri hüsranla sonuçlanır.

Binbaşı Hakkı Bey: Millî Mücadele yıllarında yiğit bir komutanken savaş sonrası çıkarcı, sömürücü, vurdumduymaz bir tip olmuştur.

Nazif Bey: Banka şefi olan Nazif Bey, sessiz sedasız yaşayan ve vatanından çok canını seven bir kişidir.

Neşet Sabit Bey: İyi öğrenim görmüş, vatansever bir adamdır. Selma’nın son kocasıdır. Her şeyini inkılâplara ve Millî Mücadele’ye adar.

ÖZET:

Roman üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde bir banka şefinin karısı olan Selma’nın eşiyle Ankara’ya gelmesi ve burada yaşamaya başlamasıyla olaylar gelişir. Hayat tekdüzedir. Bu tekdüzeliğin arasında yaşadığı yılların Millî Mücadele yılları olması ve insanların bu uğurda savaşması Selma’yı fazlasıyla etkiler. Özellikle Binbaşı Hakkı Bey ile tanışmasıyla Selma’nın hayatı değişir. Millî Mücadele’ye ilgili olmayan eşinin duygusuzluğu karşısında, ateşli bir vatansever olan Binbaşı Hakkı Bey’de bu heyecanı gören Selma ona ilgi duyar. Daha sonra eşinden boşanarak Binbaşı Hakkı Bey ile evlenir. Millî Mücadele kazanılmıştır. O yıllardan sonraki inkılaplar döneminin Ankara’sında Hakkı Bey’in gerçek yüzü de ortaya çıkar. Hakkı Bey milli menfaatleri bir yana bırakarak kendi hesabına çalışan biri olmuştur. Selma ondan da ayrılır. Öğretmenlik mesleğine atılan Selma son olarak Neşet Sabit ile evlenerek özlediği Ankara hayali için çalışır. Karı koca tüm benlikleriyle ülkenin faydasına olan her atılımın öncüsü olmaktadırlar ve Selma özlediği hayata kavuşmuştur.


Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Diğer tüm roman özetlerini sitemizdeki ilgili kategorilerden ya da mobil uygulamamızdan takip edebilirsiniz.

Eserozetleri.com sitesi siz değerli takipçilerimiz için özgün eser özetleri yayınlamaktadır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up