Anayurt Oteli Roman Özeti – Yusuf Atılgan

  • 17 Şubat 2018
  • 1.714 kez görüntülendi.
Anayurt Oteli Roman Özeti – Yusuf Atılgan

Anayurt Oteli Roman Özeti

Anayurt Oteli romanı Ösym’nin sormayı sevdiği eser türlerindendir. Roman kahramanı Zebercet etrafında şekillenen olayların anlatıldığı romanda bizi hüzünlü bir son beklemektedir. Bu romana ve Yusuf Atılgan’a ait diğer romanlara dikkat etmek gerekir. Denemelerde, testlerde ya da Ösym sınavlarında bu eser ya da bu yazara ait bilgiler size sorulabilir. Anayurt Oteli’nin özetini aşağıda okuyabilirsiniz.


ROMAN: ANAYURT OTELİ

YAZAR: YUSUF ATILGAN

TÜRÜ: Psikolojik roman

ÖNEMİ: Psikolojik yabancılaşma ve yalnızlık temasını işleyen roman, bireyin tek başına kalmasının en güzel örneklerinden olması açısından önemlidir.

KONUSU: Anayurt Oteli’nin Zebercet adlı sahibinin toplum içerisinde yalnız kalması ve intihar etmesi arasındaki süreç anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Zebercet: Romanın başkahramanı olan Zebercet, Anayurt Oteli’nin sahibidir. Psikolojik sorunları vardır ve çok yalnızdır. Hayatının tekdüzeliğinden şikâyet eder. Bu karakter ösym sınavlarında sorulma ihtimali yüksek bir karakterdir.

Ortalıkçı Kadın: Otelin ahlaki değerleri olmayan temizlikçisidir.

Gecikmeli Ankara Treniyle Gelen Kadın: Yirmi bir yaşlarında çok güzel bir kadındır. Bir gece otelde kalmış ve Zebercet’i etkilemiştir.

ANAYURT OTELİ ÖZETİ:

Zebercet, babasının ölümünden sonra Anayurt Oteli’nin başına geçmiştir. Romanın başında gecikmeli Ankara treniyle otele gelen ve otelde kalan bir kadından çok etkilenmiştir. Otele başka gelen gidenler de olur. Ancak Zebercet’in aklında sürekli o kadın vardır. Psikolojik sorunları da baş gösterir. Otele kimseyi kabul etmez. Gecikmeli Ankara treniyle otele gelen kadının kaldığı odada beş gün kalır. Bir gün otelin kapısına “kapalı” yazısını asar. Çalışanları da gönderir ve anlamsız olarak gördüğü hayatına intihar ederek son verir.


Diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Cumhuriyet Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up