Amat Roman Özeti – İhsan Oktay Anar

  • 15 Şubat 2018
  • 3.468 kez görüntülendi.
Amat Roman Özeti – İhsan Oktay Anar

ROMAN: AMAT

YAZAR: İHSAN OKTAY ANAR

TÜRÜ: Tarihi – Fantastik – Postmodern roman

ÖNEMİ: Şeytanın insanı yoldan çıkarma uğraşı, insanın ölümsüz olma tutkusunu işlemesi ve sembollerle, metinler arası ilişkilerle örülmüş bir deniz romanı olması açısından önemlidir.

KONUSU: 1670 yılının Şaban ayında İstanbul’dan yola çıkan esrarengiz bir gemide ve denizde yaşananlar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Diyavol: Romanda şeytana işaret edilen ve mel’un olarak nitelendirilen bir şahıstır. Büyük bir günah işlemiş bir şahıstır ve bunu unutmak için sürekli içmektedir. İşlediği büyük günah kendisinin şeytan olduğunu düşündürmüştür ve bu günah da Hz. Âdem’e secde etmemesidir.

Süleyman Reis: Sarı bıyıklı bir adamdır. Asık suratlı bir kişidir. Geminin reisidir. Şiddetli derecede ölümsüzlük hırsı olan bir adamdır.

Daniyal: Birçok insan öldürmüş olan bir adamdır. Kendini Emilio Santos olarak tanıtmaktadır. Bu isim öldürdüğü ilk kişinin adıdır ve onu unutamamıştır.

Amat Roman Özeti – İhsan Oktay Anar ÖZETİ:

Amat, denize açılan topluluğun bindiği geminin adıdır. Geminin kaptanı Diyavol Paşa’dır. Reislik için gemide iki aday vardır: Süleyman Reis ve Ali Reis. Kazanan Süleyman Reis olur. Gemideki yolcuların hepsinin ortak yanı bir insan öldürmüş olmalarıdır. Çok çeşitli kişiler yanında gemide topluluklar da vardır: yeniçeriler, gabyalar, aylakçılar vb. Yeniçeriler arasında uzun uzadıya anlatılan tek kişi Emilio Santos’dur. Geminin nereye gittiği belli değildir. Çeşitli fırtınalar atlatan gemide veba salgını baş göstermesiyle gemideki bütün kişiler teker teker ölür.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.