Altın Işık Roman Özeti – Ziya Gökalp

  • 13 Temmuz 2021
  • 528 kez görüntülendi.

Altın Işık Roman Özeti – Ziya Gökalp

Altın Işık romanı içerisinde, çocuklar için yazılmış Türk masalları bulunmaktadır. Altın Işık kitap özeti konusunu merak edenler için bu başlıkta özeti bulabilirsiniz. Ötüken Yayınları etiketiyle çıkan kitap 240 sayfadır. Altın Işık özeti ve hikayelerinin detaylarını okuyabilirsiniz.

Türü:

Roman

Önemi:

“Türkçülük” düşüncesini sistemleştiren ve Milli edebiyatın kurulması ve gelişmesinde önemli rol oynayan Ziya Gökalp’ın beğenilen romanıdır.

Altın Işık Özeti

Altın Işık kitabı, Ziya Gökalp‘ın 1923 yılında Matbaa-i Amire’den çıkan; Türk masallarının, Türk halk öykülerinin ve Türk destanlarının bir bölümünün mensur, bir bölümünün de manzum yazılmış eseridir. Kitapta; toplamda on iki metin bulunmaktadır. Bu hikayelerden birini sizlerle paylaşıyoruz.

Keloğlan Masalı

Oldukça fakir olan bir babanın üç oğlu vardır. Baba, büyük oğlunu okutmuştur. Küçük oğluna ise ileride dükkânı bırakmayı düşünmektedir, ancak ortanca oğluna vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Ortanca oğlunun bir ismi bile yoktur. Bu oğlan daima Keloğlan adı ile çağırılmıştır. Küçük yaşından itibaren çalışarak para kazanan Keloğlan, on iki yaşına kadar büyük sıkıntılar çekmiştir. Sonunda çektiği sıkıntılara dayanamayarak, büyük adam olma arzusu ile uzaklara gider.

Yolda kendisi gibi büyük adam olma hayalına sahip olan üç kişiye denk gelir. Dört arkadaş olarak yollarına durmadan devam ederler. Hep birlikte dağları aşarlar, dereleri geçerler ve uzun yollar sonrasında büyük bir kuleye gelirler. Kulede bir dev karısının yaşadığını görürler. Devler kanununda, Dev karısının memesinden süt emenler onun evladı olurmuş ve dev karısı onları yemezmiş. Bunu daha önce bilen Keloğlan, arkadaşlarına da anlatır. Bunu öğrenen arkadaşları ile hep beraber dev karısının memesinden süt içerler. Sütü içtikten sonra dev karısı, Keloğlan ve arkadaşlarını evlat bilir, ancak dev karısı, kanunları yok ederek onları yemeyi planlamaktadır. Dev karısının planını anlayan Keloğlan, tüm gece uyumaz. Dev karısı ise neden uyumadığını sorunca, bir şeyler yemeden uyuyamayacağını söyler. Dev karısı da durmadan dışarı giderek yiyecek getirdi ve bu böyle sabaha kadar sürdü. Sabah olduğunda, Keloğlan ve arkadaşları kulenin tepesine çıkarlar. Dev karısı kuleyi yıkmak istedi, ancak Keloğlan aşağı indi ve ona oynayarak kaçtılar. Bunun üzerine hırslanan Dev Karısı, onları takip etti. Irmaktan geçmeye çalışırken onlara yetişti, ancak Keloğlan yine oyun oynadı. Bu sefer Dev Karısı dibi boyladı. Dev karısının kulaklarını ve gözlerini keserek padişaha götürdüler. Padişah bunun karşılığında tüm hazinesini Keloğlan ve arkadaşlarına verdi.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?