Alice Harikalar Diyarında Özet

  • 02 Ekim 2021
  • 7 kez görüntülendi.

Alice Harikalar Diyarında özet incelemesi pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Lewis Carroll tarafından 1865 tarihinde yazılmış olan 152 sayfadan oluşmaktadır. Oldukça farklı ve masalsı bir dünyayı yansıttığı eserin özeti ve karakterleri de merak konusu olmaktadır. Yazımızın devamında Alice Harikalar Diyarında eserini ait merak edilen ayrıntılar sunulacaktır.

Alice Harikalar Diyarında Özeti

Alice Harikalar Diyarında kitap incelemesi ve özeti itibarıyla hayal dünyasında eşsiz içerikler sunmaktadır. Tam bir masal olan Alice Harikalar Diyarında kitabını çok sayıda kişi duymuş olmakla birlikte pek çok kişi de okumuştur. Hayvanların konuşabildiği bambaşka bir dünyayı tasvir eden Alice Harikalar Diyarında özeti şu şekilde ilerler:

Alice ablasıyla birlikte gölün kenarında uzanırken; dikkatini ilginç bir hayvan çeker. Alice’nin dikkatini çeken koşturup duran, saati olan ve konuşan bir tavşandır. Alice tavşanın peşine takılır ve tam parçanın yakalayacağı sırada derin bir kuyuya düşer. Kuyu o kadar derindir ki Alice artık düşmekten sıkılır. Kendi kendine konuşmaya başlar ve kuyunun derin bölgelerinde keşfe çıkar. Birisine rastlamayı umarak yürür durur.

Ancak yalnızca başka bir yerlere açılan küçük bir kapı ve cam sehpa bulur. Alice’nin kapıdan geçebilmesi adına boyunun çok ufak olması gerekir ve sehpanın üzerinde bir içecek bularak onu içer ardından boyu kısalır. Daha sonra anahtara uzanması gerekir ve bunun için de boyunun daha uzun olması gerekmektedir.

Alice Harikalar Diyarında Özet

Alice Harikalar Diyarında Özet

Fakat bu seferde boyu fazla uzar. Kendi gözyaşları içinde bir göl oluşturur ve yeniden eski haline döndüğünde yüzmeye çalışır. Bu aşamada bay fare ile tanışması ve ardından gölün diğer hayvanlarıyla karşılaşması söz konusu olur. Alice bu hayvanlarla anlaşmaya çalışır ancak sonradan hayvanlarla ortak bir konu bulamadığı için küçük kapıdan geçer. Değişik bir dünyaya geçmesinin ardından peşine düştüğü beyaz tavşanı görür.

Alice Harikalar Diyarında özet devamında tavşanın Alice’e emirler yağdırması ve eldivenleri ile yelpazesini bulunmasını istemesi dikkatini çeker. Küçük bir evde tavşan istediği eşyaları bulan Alice eşyayı geri götürecekken tekrar uzamaya başlar.

Odanın içinde hapis olur ve sürekli uzayıp kısalmaktan yorulmuştur. Tümü hayvanlardan mütevellit halk evin önünde pencereye doğru kek fırlatır. Onlardan birisini yiyen Alice çok daha fazla küçülür. Ancak halktan kaçması da zor olur.

Ormana dalan Alice, bir mantarın üzerinde nargile içmekte olan tırtıla derdini anlatır. İstediği şey ise normal yaşantısına ve eski boyuna geri dönmektir. Tırtıl mantarı gösterip ve bir tarafının boyu kısaltırken diğer tarafın uzattığını söyler, ardından gider.

Alice cebine mantar doldurur ve yürümeye devam eder. Karşılaştığı evde tuhaf bir düşer, tuhaf bir bebek ve yine tuhaf bir aşçı ile karşılaşır. Karışık bir ev olan bu mekandan bebeği alarak gider. Bebeğin aslında bir domuz olduğunu fark eder ve ormana bırakır.

80 Günde Devri Alem’in Kitap Özeti başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Alice Harikalar Diyarında Özet

Alice Harikalar Diyarında Özet

Alice Harikalar Diyarında Karakterleri

  • Alice Harikalar Diyarında karakterleri ve özellikleri masal inceleyen çok sayıda kişi tarafından araştırılmaktadır. Temel karakterler şu şekildedir:
  • Alice
  • Alice’in ablası
  • Tavşan
  • Kedi
  • Fare
  • Düşes

Sonuç

Alice Harikalar Diyarında kitabının türü nedir diye sorulduğunda elbette ki öncelikle masal türünde olduğu söylenmelidir. Bununla birlikte masallarda yer alan olağanüstü öğeler ve kargaşa çok net bir biçimde verilmiştir. Çok uzun zaman önce yazılmış olmasına rağmen bugüne kadar gelmiş ve yazarı bilinen ender masallar arasında yer alır. Çocuk kitabı olarak bilinen çocuk yetişkin herkesin okuyabileceği bir eserdir.

Video Kaynağı

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?