Akşam Güneşi Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 31 Aralık 2017
  • 8.025 kez görüntülendi.

Akşam Güneşi Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Akşam Güneşi Reşat Nuri tarafından yazılan sosyal aşk dalında önemli bir eserdir. Aşağıda bu eserle ilgili önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

ROMAN: AKŞAM GÜNEŞİ

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Sosyal-Aşk

ÖNEMİ: Bir giriş ve üç kısımdan oluşan eser platonik bir şekilde ilerleyen yasak aşkı anlatan bir romandır. Sevdiği kişiye körü körüne bağlanan erkek tipinden ziyade, mantığını ön plana almış olan iyi bir adamın anlatılması romanın önemli bir yanıdır.

KONU: Nazmi ile amcasının torunu, aynı zamanda eşinin de yeğeni olan Jülide arasındaki yasak aşkı konu edinen bir romandır.

ŞAHIS KADROSU:

Nazmi Bey: Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden, gençliğinde zevk ve eğlenceye düşkün olan ve daha sonraları durulan bir kişidir. Sonraları yaşamını insanların mutluluğuna adar. Çevresinde çok sevilen bir adamdır.

Jülide: Avrupa hayranı, şımarık bir kızdır. Nazmi Bey’e karşı yasak bir aşk duyar. İntihar girişiminde de bulunur.

ÖZET:

Nazmi Bey çocuk yaşta anne ve babasını kaybetmiş ve amcası tarafından büyütülmüş bir şahıstır. Eğitimine Fransa’da devam etmiş, orada zevk ve eğlence düşkünü bir kişi olarak tanınmaya başlamıştır. Jülide ve Nazan adlı kızlarla duygusal olarak ilgilenen Nazmi, amcasının kızı Şükran ile evlenmiştir. Eskiden tanıdığı Jülide ise bir adamla evlenmek üzeredir. Nazmi Bey Jülide’ye bir baba gibi davranır ve onun evleneceği kişiyi görmeye gider. Ancak Jülide evlilikten vazgeçer. Bunun sebebi Nazmi Bey’e olan ilgisidir. Bu ilgiyi bir mektuptan öğrenen Nazmi Bey de ona karşı bir aşk beslemeye başlar. Ancak bu duygusal bağ Jülide’nin İhsan ile evlenmesiyle sona erer. Jülide evlendiği İhsan ile Bakü’ye gidince Nazmi Bey bir boşluğa düştüğünü hisseder ve bu gidişten sonra ölüm haberi gelir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?