Akile Hanım Sokağı Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

  • 15 Ocak 2018
  • 2.732 kez görüntülendi.
Akile Hanım Sokağı Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

ROMAN: AKİLE HANIM SOKAĞI

YAZAR: HALİDE EDİP ADIVAR

TÜRÜ: Sosyal-Siyasi roman

ÖNEMİ: Birbirinden bağımsız olarak da nitelenebilecek üç bölümden oluşan roman, kahramanın kendi yaşadığı semti ele alması ve bir dönemin farklı kesim insanlarını anlatması bakımından önemlidir.

KONUSU: Laleli’de yaşayan Akile Hanım’ın merkeze alınarak döneminin her kesimden şahsının yaşamları, romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Akile Hanım: Romanın başkahramanıdır. Varnalı bir muhacirdir. Dürüstlük örneği bir kadındır. Kocasının kendisini aldatması üzerine ondan ayrılır. Çocuklarını iyi bir şekilde yetiştirmeye gayret gösterir.

Nermin: Küçük yaşta annesini kaybetmiştir. Teyzesi ve eniştesi tarafından yetiştirilmiştir. Batı tarzında iyi eğitim almış bir bayandır.

Ayşe: Emekli büyükelçinin karısıdır. Eğitimli ve görgülü bir kadındır. Şık giyinir.

ÖZET:

Lâleli, romana adını veren sokaktır. 1955 yıllarında bu sokakta eski, ahşap evlerle beton yeni binalar garip ve çelişkili bir mimarî oluşturmaktadır. Belçika eski sefiri Samim Akyürek’in bu sokakta eski bir konağı vardır. Ankara’dan yeğeni Nermin’le Dışişleri’nde görevli kocası Tarık buraya konuk olarak gelirler. Tarık Roma’ya gider, karısı Nermin ise İstanbul’da kalır ve eğlence yerlerini keşfeder. İstanbul’daki toplumsal değişmelere şahit olmuştur. Konağın karşısındaki evde Akile Hanım oturmaktadır. Akile Hanım eşinin kendisini aldatmasıyla eşine zina davası açar ve onunla bir daha evlenmez. Mahallede herkesin sevdiği bir kadındır. Sokak bile onun adıyla anılır. Akile Hanım’ın evinin üstünde bir doktor ile Tıp Fakültesi öğrencisi Gülbeyaz vardır. Gülbeyaz’ın, Samim Bey’in bir başka kadından doğma kızı olduğu sonradan anlaşılır. Her kesimden insanın yer verildiği romanda toplumdaki dengesizlik ve farklı yaşamlar gözler önüne serilmiştir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up