Akif Bey Tiyatro Özeti | Namık Kemal

  • 16 Nisan 2019
  • 1.450 kez görüntülendi.
Akif Bey Tiyatro Özeti | Namık Kemal

Akif Bey Tiyatro Özeti | Namık Kemal

Yazar Namık Kemal’in Magosa’ya giderken yazmaya karar verdiği ve orada iken tamamladığı piyestir. Beş perdeden oluşan dram türünde yazılmış oyunudur. Aile faciasının anlatıldığı bu eserde kocasını aldatan bir kadının toplumda oynadığı yıkıcı rol ana konudur.

 TÜRÜ : (Dram) Tiyatro 

Diğer Tiyatro eserlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

YAZAR : Namık Kemal

ÖNEMİ:  Vatan yahut Silistre kara savaşları için, Akif Bey ise denizciler için destan özelliği taşır. Eser , aile dram niteliği taşımaktadır.

KONUSU: Akif Bey Dilruba adlı bir kadınla evli ve karısını son derece saf ve temiz sanmaktadır. Dilruba ise kocasını aldatmaktadır ve çeşitli entrikalarla kocasından ayrılmıştır. Gerçekleri öğrenen Akif Bey, Esad ile evlenmeye karar veren Dilruba’yı gelin odasındayken öldürür. Esad ise bu kavgada ölmeden önce Akif Bey’i de öldürür.

ŞAHIS KADROSU:

Akif Bey : Deniz subayı olan Akif Bey, Çürüksu’da Dilrüba adında bir kadınla evlenmiştir.Kırım seferi başlayınca savaşa katılır ve hakkında yalan ölüm haberi çıkarır.

Dilruba : Akif Bey’in eşidir. Aslında kötü şöhreti Çürüksu’ya yayılmış, ahlaksız bir kadındır. Akif Bey bu duruma yine de inanmaz. Akif Beyin ölüm haberi üzerine hemen başkasıyla evlilik hazırlıklarına başlar.

Esad : Katip Esad , Akif Beyin öldüğünü duyunca evlilik hazırlıklarına başlar. Esad ve Akif Bey kavgasının sonucunda ölür.

Süleyman Kaptan : Akif Bey’in babasıdır. Oğlunun ölüm haberleri üzerine Çürüksu’ya gidip gelini Dilruba’yı bulur.

Akif Bey Tiyatro Özeti

Akif Bey ,genç deniz subayıdır. Dilruba adında bir kadınla evlidir. Dilruba ise Çürüksu’da adı yayılmış ahlaksız bir kadındır. Akif Bey’in arkadaşları durumu anlatsalar da Akif Bey bu duruma pek kulak asmaz. Bu arada Kırım Seferi başlamıştır ve Akif Bey’de savaşa katılmıştır. Savaşta iken bir süre sonra Akif Bey’in ölüm haberi gelir. Aslında böyle bir ölüm yoktur fakat bu ölüm haberini fırsat bilen Dilruba iki yalancı şahit tutarak kocası öldüğünü ispat eder. Katip Esad ile evlenmek için hazırlıklara başlarlar.

Oğlunun ölümünü duyan Süleyman Kaptan, gelinini İstanbul’a götürmek üzere Çürüksu’ya gelir. Dilruba ise Süleyman Kaptan’a ret cevabını verir. Esad ile evlilik hazırlıklarına devam ederler.Öldüğü sanılan Akif Bey ise düğün gecesi çıkagelir; kendi evindeki bu derneğin manasını anlam veremez. Babası, her şeyi anlatır. Akif Bey, Dilruba’yı boşar ve meyhanelere gider. Yinede karısını unutamayan Akif Bey ;  bu arada Esad ile Dilruba’nın evleneceği haberini alır. Dilruba’nın cariyesi Kamer’e para verip gelin odasına saklanır. Esad ile Dilruba odaya girince iki erkek birbirlerini vurur, ikisi de ölür. Dilruba kaçmak isterken birden kapının önünde Akif Bey’in babasıyla karşılaşır. Süleyman Kaptan, oğlunu ölüme sürükleyen bu kötü kadını yani Dilruba’yı hançerler.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares
Scroll Up