Çengi Romanı Özeti – Ahmet Mithat Efendi

  • 02 Kasım 2017
  • 5.631 kez görüntülendi.
Çengi Romanı Özeti – Ahmet Mithat Efendi

Çengi Özeti – Ahmet Mithat Efendi

Çengi romanı Ahmet Mithat Efendi Tarafından kaleme alınan ve Donkişot eserinden etkilenilerek yazılan önemli bir eserdir.


TÜRÜ: Fantastik roman

ROMAN : ÇENGİ

YAZAR : AHMET MİTHAT EFENDİ

ÖNEMİ: Don Kişot’tan etkilendiğini söyleyerek kaleme alınması ve roman kahramanları arasında paralellik olması romanın en önemli yanıdır.

KONUSU: Gerçeküstü bir evren kurgulayan Daniş Çelebi’nin Sünbül ile olan evliliği ve yaşanan garip olaylardan sonra Sünbül’ün oğlu Cemal ile buluşması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Sünbül: Romanın başkahramanıdır. Çengi yani çalgıcıdır. Daniş Çelebi onu peri olarak algılar. Kocasını başkalarıyla aldatır ve evden kaçar.

Daniş Çelebi: Küçükken dinlediği anlatılardan dolayı hayal âleminde yaşayan bir şahıs olur. Çengi’yi peri olarak görür. Sonunda delirerek ölür.

Cemal: Sünbül ve Daniş Çelebi’nin oğludur. Dürüst bir şahıstır. Roman sonunda Melek ile evlenir ve annesinin yanına yerleşir.

Çengi Romanı Özeti:

Daniş Çelebi, Saliha Molla’nın anlattığı ve okuttuğu cin peri hikâyeleriyle yetişmiştir. Bu yüzden gerçeküstücü duygulara kapılır. Daniş Çelebi Engürüsizâde Nafiz Efendi’nin konağında çengi olan Sünbül’ü peri olarak tanır ve ona âşık olur. Onun peri olmadığı anlatılsa da inanmaz. Annesi Saliha Molla ise Sümbül’ü yüklü miktarda parayla satın alır. Daniş Çelebi’nin Sünbül’den Cemal adında bir çocuğu olur. Saliha Molla’nın ölümünden sonra başka erkeklerle birlikte olmaya başlayan Sünbül için Arap Kalfa Daniş’i uyarır ve onun peri kızı olmadığına kendisini ikna eder. Daniş Çelebi Sünbül yerine yanlışlıkla Arap Kalfa’yı öldürür, Sünbül evden kaçınca da delirerek acı içinde ölür. Yıllar sonra Sünbül ile bir araya gelen Cemal, onun zengin olduğunu görür. Kendisi de Melek’i sevmektedir. Yoksulluğa düşmesine rağmen kötülüklere bulaşmaz. Annesi Sünbül ise onu yanına alır ve Melek ile evlendirir


  • Okumuş olduğunuz bu özetle ilgili lütfen yorum yapmayı unutmayınız.
  • Ayrıca Playstore’den mobil uygulamamızı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Mobil Uygulamamızı indirin.

  • Ayrıca diğer Tanzimat dönemi eser özetlerini de bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Tanzimat Dönemi Eser Özetleri

  • Eğer sadece Ahmet Mithat Efendi’nin diğer eserlerini okumak için lütfen tıklayın.

Ahmet Mithat Efendi Tüm Eser Özetleri

  • Son olarak, lütfen okumuş olduğunuz eser özetleriyle ilgili kısa da olsa bir yorum yazınız. Yazacağınız yorumlar bizler için birer çalışma tetikleyicisidir. Unutmayın ki eserozetleri.com sizler için özgün içerikler üretmek için çalışmaktadır.

Sevgiler ve saygılarımızla, esen kalınız.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.