Çengi Romanı Özeti – Ahmet Mithat Efendi

  • 02 Kasım 2017
  • 5.994 kez görüntülendi.

Çengi Özeti – Ahmet Mithat Efendi

Çengi romanı Ahmet Mithat Efendi Tarafından kaleme alınan ve Donkişot eserinden etkilenilerek yazılan önemli bir eserdir.


TÜRÜ: Fantastik roman

ROMAN : ÇENGİ

YAZAR : AHMET MİTHAT EFENDİ

ÖNEMİ: Don Kişot’tan etkilendiğini söyleyerek kaleme alınması ve roman kahramanları arasında paralellik olması romanın en önemli yanıdır.

KONUSU: Gerçeküstü bir evren kurgulayan Daniş Çelebi’nin Sünbül ile olan evliliği ve yaşanan garip olaylardan sonra Sünbül’ün oğlu Cemal ile buluşması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Sünbül: Romanın başkahramanıdır. Çengi yani çalgıcıdır. Daniş Çelebi onu peri olarak algılar. Kocasını başkalarıyla aldatır ve evden kaçar.

Daniş Çelebi: Küçükken dinlediği anlatılardan dolayı hayal âleminde yaşayan bir şahıs olur. Çengi’yi peri olarak görür. Sonunda delirerek ölür.

Cemal: Sünbül ve Daniş Çelebi’nin oğludur. Dürüst bir şahıstır. Roman sonunda Melek ile evlenir ve annesinin yanına yerleşir.

Çengi Romanı Özeti:

Daniş Çelebi, Saliha Molla’nın anlattığı ve okuttuğu cin peri hikâyeleriyle yetişmiştir. Bu yüzden gerçeküstücü duygulara kapılır. Daniş Çelebi Engürüsizâde Nafiz Efendi’nin konağında çengi olan Sünbül’ü peri olarak tanır ve ona âşık olur. Onun peri olmadığı anlatılsa da inanmaz. Annesi Saliha Molla ise Sümbül’ü yüklü miktarda parayla satın alır. Daniş Çelebi’nin Sünbül’den Cemal adında bir çocuğu olur. Saliha Molla’nın ölümünden sonra başka erkeklerle birlikte olmaya başlayan Sünbül için Arap Kalfa Daniş’i uyarır ve onun peri kızı olmadığına kendisini ikna eder. Daniş Çelebi Sünbül yerine yanlışlıkla Arap Kalfa’yı öldürür, Sünbül evden kaçınca da delirerek acı içinde ölür. Yıllar sonra Sünbül ile bir araya gelen Cemal, onun zengin olduğunu görür. Kendisi de Melek’i sevmektedir. Yoksulluğa düşmesine rağmen kötülüklere bulaşmaz. Annesi Sünbül ise onu yanına alır ve Melek ile evlendirir.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?