Ahmet Haşim Eser Özetleri

  • 17 Aralık 2017
  • 5.912 kez görüntülendi.
Ahmet Haşim Eser Özetleri

Ahmet Haşim’e ait olan aşağıdaki eser özetlerini sizler için derledik.

GÖL SAATLERİ: 1921 yılında Dergah Mecmuası’nda yayımlanan bu şiir kitabı Ahmet Haşim’in ilk kitabıdır. Mukaddime ile beraber kitapta 34 şiir yer almaktadır. Kitaptaki şiirler “Göl Saatleri, Göl Kuşları, Serbest Müstezad Nazımları ve Muhtelif Şiirler” olarak dört başlık altında toplanmıştır. Bu ilk şiirleri ile alay ve tepkiyle karşılaşmış olan Haşim, şiirlerini İzmir’de görev yaptığı sıradaki etkilendiği manzaralardan yola çıkarak yazmıştır.

FRANKFURT SEYAHATNAMESİ: Ahmet Haşim’in hastalığı nedeniyle tedavi olmak için gittiği Almanya gözlemlerini aldığı gezi türündeki eserdir. Sağlığında yeni harflerle basılan tek kitabı olan Frankfurt Seyahatnamesi, onun son kitabıdır ve gezi edebiyatımızın en önemli eserleri arasında yerini almıştır.

GURABAHANE-İ LAKLAKAN: Ahmet Haşim’in Dergah, Yeni Mecmua ve Akşam gazetesindeki seçtiği nesir yazılarıyla oluşmuş olan eserdir. Kitabın adı Bursa’da Türk sanatı hayranı olan Gregoire Bay’ın iki sakat leyleği beslediği bir bahçeden almıştır.

PİYALE: Ahmet Haşim ikinci şiir kitabı olan Piyale’yi, Dergah ve Yeni Mecmua dergilerindeki şiirleri ve yazdığı Şi’r-i Kamer’leri bir araya getirerek oluşturmuştur. İki bölüme ayrılmış olan kitabın bölümleri “Piyale ve Şi’r-i Kamer’dir. Toplamda 27 şiirin içinde barındıran eserin ön sözü çok önemlidir. Daha önce “Şiirde Mana ve Vuzuh” adıyla Dergah’ta yayımlanan bu ön söz bu kitapta “Şiir Hakkında Bazı Mülahazalar” adıyla okuyucusuyla buluşmuştur. Ona göre şiir “duyulmak” içindir. Şiirin dili için “musiki ile söz arasında ve sözden ziyade musikiye yakın” tabirini kullanmış ve bu tabir edebiyatımızın en tanınmış cümlelerinden olmuştur. Ona göre şiirde musiki anlamdan önce gelir.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.