Ağustos Başağı Roman Özeti – Sevinç Çokum

  • 14 Şubat 2018
  • 1.649 kez görüntülendi.
Ağustos Başağı Roman Özeti – Sevinç Çokum

Ağustos Başağı Roman Özeti

Ağustos Başağı romanı Sevinç Çokum tarafından kaleme alınan ve Cumhuriyet edebiyatında milli konuları işleyen önemli bir eserdir.

ROMAN: AĞUSTOS BAŞAĞI

YAZAR: SEVİNÇ ÇOKUM

TÜRÜ: Milli Mücadele romanı

ÖNEMİ: Kurtuluş Savaşı yıllarını anlatması bakımından önemli bir romandır.

KONUSU: Söğüt’te yaşayan Yusuf’un şahsında, Milli Mücadele yılları anlatılmış ve savaş yıllarında yaşanan olaylar gözler önüne serilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Yusuf: Arabacılıkla geçimini sağlayan bir delikanlıdır. Cepheden yeni dönmüş olmasına rağmen tekrar cepheye çağrıldığı için orduya katılır. Savaştan gazi olarak döner ve sevdiği Esma ile evlenir.

Esma: Yusuf’un sevdiği kişidir.

Fitnat Hanım: Milli Mücadele ruhunu kavrayamamış insanların sembolü olarak oluşturulmuş kadın şahıstır. Düşman Söğüt’e kadar ilerleyince gerçekleri anlayacaktır.

AĞUSTOS BAŞAĞI ÖZETİ:

Kurtuluş Savaşı öncesi Söğüt halkı gergin bir bekleyiş içindedir. Söğüt’te yaşayan Yusuf ise savaşın patlak vereceğinin farkındadır. Yusuf arabacılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Cepheden de yeni dönmüştür. Küçüklükten beri âşık olduğu Esma ile evlenmek ister. Ancak savaş bu duruma şu an için engeldir. Söğüt halkı savaş patlak verince orduya destek verir. Gençler de cepheye gider. Ancak Söğüt halkından milli mücadeleye destek vermeyenler de vardır. Fitnat Hanım ve oğlu, destek vermeyen grupların arasında bulunur. Azınlıklar da savaş başlayınca Söğüt halkına zulmetmeye başlarlar. Bazı azınlıklar ise Türk halkını savunurlar. Savaşta birçok genç şehit olur. Yusuf ise gazi olarak döner ve Esma ile evlenir. Roman Arif Çelebioğlu’nun notları ile son bulur


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up