Ağır Roman kitap özeti – Metin Kaçan

  • 13 Şubat 2018
  • 1.069 kez görüntülendi.
Ağır Roman kitap özeti – Metin Kaçan

AĞIR ROMAN

Ağır Roman, Metin Kaçan tarafından kaleme alınan güzel eserlerden birdir. Ağır Roman, toplumcu bir eser olmasına rağmen postmodern – modernist eserlerden biri olarak kabul edilmektedir. Aşağıda Ağır Roman‘la ilgili özeti özgün bir biçimde sizler için yazdık. Ağır Roman özetini hem sitemizden hem de mobil uygulamamızdan okuyabilirsiniz.


ROMAN : AĞIR ROMAN

YAZAR: METİN KAÇAN

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Metin Kaçan’ın karakterlerinde kullandığı dili anlatıcı olarak tercih etmesi ve Türk edebiyatına yeni bir soluk kazandıran öncü bir eser olması nedeniyle önemli bir romandır.

ŞAHIS KADROSU:
Salih isimli şahsın merkeze alınarak anlatılmasıdır.

Gli Gli Salih: Romanın başkahramanıdır. Arap Sado’dan etkilenen Salih, onun gibi herkese yardım eden bir kişi olmak ister. Tamirhanede çalışarak sanat öğrenip yaşamak istese de yaşadıkları buna izin vermez. Kolera’nın bitirim delikanlısı olur. Kirli işlere de bulaşır ve Kolera Canavarı adlı katili yakalar. Roman sonunda intihar eder.

Yıkık Köprülü Ali: Gli Gli Ali’nin babasıdır. Kendisi berberdir. Despot bir babadır. Eşi İmine ile ilişkisine romanda çokça değinilmiştir. Çapkın bir adamdır ve çapkınlığı evliliğinin kötüye gitmesine de neden olur.

İmine: Gli Salih’in annesidir. Kocasının çapkınlığı ve oğullarının evi terk etmesi kendisinin sonunu hazırlar. Roman sonunda çıldırır. Kocası tarafından sakinleştirici haplara alıştırılır. Arap Sado: Kolera‘nın delikanlısıdır, iyilere yardım eden bir kişidir. Kirli işlere bulaşan hasımları tarafından öldürülür.

AĞIR ROMAN KİTAP ÖZETİ:

Salih şehir merkezinden bağımsız, kendine özgü bir yapısı olan Kolera’da yaşamaktadır. Kolera’da farklı etnik gruptan insanlar bir arada yaşamaktadır. Gli Gli Salih’in babası bu semtte berberdir. Salih ve abisi Reco küçük yaşta hayat kavgasına tutuşmuşlardır. Kolera özellikle geceleri suç oranının son derece yüksek olduğu bir yerdir. Salih, Kolera’da kendisine örnek olarak Arap Sado’yu görmektedir. Arap Sado zenginden alıp fakire dağıtan, yetim ve öksüzlere yardım eden bir kişidir. Arap Sado hasımları tarafından öldürülür. Sado ölmeden önce namını ve her şeyini Gli Salih’e bıraktığını söyler. Gli ilk önce tamirhanede çalışıp sanat öğrenir ve bu işte çok ustalaşır. Sonraları işten ayrılarak Kolera’da bitirim olur. Fil Hamdi’nin tamirhane dükkânında büyük bir patlama olur. Gli Salih yaralıları kurtarır. Mahallede kahraman olarak görülür. Gli’nin mahalleye yeni taşınan Tina ile de ilişkisi vardır. Kolera’da her gece cinayet işlenmektedir. Gli Salih katili bulacağına söz verir. Kolera Canavarı olarak adlandırılan katil mahallenin tatlıcısıdır. Gli Salih onu bulur. Ancak olaylar devam ederken Gli Salih’in annesi çıldırmış, babası da ölmüştür. Kendisi ise bileklerini kesip intihar eder.


Diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Cumhuriyet Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up