Aganta Burina Burinata Roman Özeti – Cevat Şakir Kabaağaçlı

  • 21 Şubat 2018
  • 1.305 kez görüntülendi.
Aganta Burina Burinata Roman Özeti – Cevat Şakir Kabaağaçlı

Aganta Burina Burinata Roman Özeti – Halikarnas Balıkçısı

Aganta Burina Burinata, Cevat Şakir Kabaağaçlı yani namı diğer Halikarnas Balıkçısı tarafından kaleme alınan güzel bir romandır. Sosyal konuları da işleyen Aganta Burina Burinata eserinde deniz bir baş kahramandır ve diğer tüm öğeler deniz kahramanı etrafında şekillenir.

ROMAN : AGANTA BURİNA BURİNATA

YAZAR: HALİKARNAS BALIKÇISI (CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI)

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Denizin bir başkahraman gibi işlenmesi ve anı özellikleri göstermesi açısından önemlidir.

KONUSU: Mahmut’un deniz tutkusu ve deniz yaşamının zorlukları konu olarak seçilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Mahmut: Aganta Burina Burinata romanının başkahramanı olan şahıs, babasının engellemelerine rağmen deniz tutkusundan vazgeçmez. Eserde okul yılları ve yaşamı anlatılmıştır.

Süleyman Kaptan: Mahmut’un babasıdır. Ailesine bağlı, çalışkan bir denizcidir. Denizde yaşadığı zorluklar onu mavi sulardan soğutmuştur.

Kirpi Halil: Mahmut’un ustası olan ayakkabıcıdır. Denizcilik yapmış olan şahıs, geçmiş günlerin özlemini çekmektedir.

Fatma: Mahmut’un çocukluk arkadaşı ve ilk aşkıdır. Babasına çokça yardım ettiği için Erkek Fatma diye çağrılmaya başlanmıştır.

Ayşe: Mahmut’un karısıdır. Otoriter, acımasız, paraya değer veren bir kişidir. Yokluk görmemiştir.

ÖZET:

Mahmut’un babası denizde kardeşi Davut’un ölümüne sebep olur. Sıkı bağlamadığı rando maçosu, fırtınada kardeşi Davut’un kafasını uçurmuştur. Bu olaydan sonra denizi hiç affetmez ve oğlu Mahmut’un da denizci olmasını istemez. Oğlu Mahmut’u ayakkabıcı olan Kirpi Halil’in yanına çırak olarak verir. Dükkânda anlatılan denizle ilgili anılar Mahmut’u çok etkiler. Mahmut, okulu da sevmez. Aşık olduğu Fatma’nın babasıyla birlikte balık tutmaya başlar. Mahmut babasının uzun süre sefere çıkmasını fırsat bilerek gemilerle açık denizlere açılır. Denizin acımasızlığını ve zorluğunu görür. Babasını kaybeden Mahmut, annesini geçindirme görevini üstlenir. Bir süre sonra annesini kaybeder. Denizde yapamayan Mahmut köyüne döner. Sevdiği Fatma’yı görür. Onu kötü emellerine alet etmek isteyen balıkçıların yüzüne sıktığı kurşunla yara almış ve yüzünün yarısı parçalanmıştır. Mahmut onu bu haliyle ister ama Fatma köyü terk ederek izini kaybettirir. Mahmut köyünde ailesi zengin, güzel bir kızla evlenir. Paraya kavuşmuştur ama toprak insanı olamayacağını anlar; karısını ve zenginliği bırakır, denizlere geri döner.


Diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Cumhuriyet Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up