Afrodit Buhurdanından Bir Kız Roman Özeti | Reşat Enis

  • 13 Mayıs 2019
  • 485 kez görüntülendi.

Afrodit Buhurdanından Bir Kız Roman Özeti | Reşat Enis

Eser 1937 yılında yayımlanmıştır ve işçilerin düşük ücreti ve ağır çalışma koşulları kaleme alınmıştır.” Nazım Hikmet’in “Türk edebiyatının temel taşı” saydığı bu eser” dönemi için oldukça ses getirmiştir.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Reşat Enis Aygen

KONUSU: Roman ,işçilerin yaşamlarını sürdürmeleri için verdikleri maddi ve manevi yaşam mücadelesi , yaşanan haksızlıklar ve kötü ahlak sahipli insanların tavırları sonucu oluşan kötü düzeni konu almaktadır.

ÖNEMİ : Eser ,  edebiyat tarihimizde ilk kez maden işçilerinin hayatlarının, yaşadıkları problemlerin, sömürülmelerinin işlenmesi açısında oldukça önem taşımaktadır.  II. Dünya Savaşı öncesi toplumumuzun “sınıf, yaşam, fırsat farklılıklarının kanıtlar bir bakış açısı” olarak da görülmektedir.

Diğer Roman Özetlerimizi Görmek İçin Tıklayınız.

Şahıs Kadrosu :

Yıldız  : Akrabasının yanında büyüyen anne ve babası ölmüş kızdır. Romanın baş karakteridir. Yozlaşmadan kaçıp kendi ayaklarının üzerinde çalışarak durmak istesede karşına her zaman zorluklar çıkmıştır.

Osman : Yıldız’ın kocasıdır.Fabrikada geçirdiği kaza sonucu kör olur ve karısının bakımına muhtaç kalır.

Engin : Yıldız’ın oğludur. Annesini tanımadan babası ile büyümüştür. Kaya adıyla tanınmaktadır.

Melek : Fabrika işçisidir. Yıldız ondan yardım istediğinde geri çevirmez ve ona yardım eder.

Afrodit Buhurdanından Bir Kız Roman Özeti 

Annesini ve babasını kaybeden Osman , İstanbul’da zengin bir akrabasının yanında kalır fakat uğradığı bir iftira nedeni ile eline bavulu verilir. Osman’da Zonguldak’a gidip maden ocaklarında çalışır. Sonra İstanbul’a gelip dokuma fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlar .Osman artık kırk yaşlarında bir adamdır.

Yıldız anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş , yozlazmış akrabalarının yanında kalmaktadır. Yıldız artık onlara dayanamaz ve evi terk eder , Osman’ın çalıştığı fabrikada oda işçi olarak işe girer ve arada yaş farkı olmasına rağmen evlenirler. Yıldız ev hanımı olur gayet de mutludur, hamiledir. Osman bir gün fabrikada bir kaza geçirir ve gözleri kör olur. Yıldız için zor günler başlar kocasına ve çocuğuna bakmak zorundadır. Fabrikadan Melek adındaki kadından yardım ister yine fabrikaya işçi olarak işe girer.

Yıldız ailesine bakabilmek için fabrika sahibinin metresi ve sekreteri olur dediklerine boyun eğer. Yıldız bir süre sonra kadın tacirlerinin eline sonra da geneleve düşer. İki yıl boyunca Ankara’dan para yollar kocası ve çocuğuna o para ile Melek bakar. Melek son mektubunda Osman’ın gözlerinin açılacağını yazar. Yıldız , İstanbul’a oğlunun ve kocasının yanına gidip eski günlerdeki evinin hanımı olmayı düşünür . Haydarpaşa’da kocası ve oğlu onu bekler ama Yıldız kötü hali , çürük dolu bedeni ile onlarla eskisi gibi olmayacağını anlar , yanlarına gitmez.Ortalardan kaybolur.

Melek , Kaya , Osman Zonguldak’a gitmişlerdir. Baba oğul maden işçisidir. Kaya gönlünü meyhanede tanıştığı siyah bir kadına kaptırır . Osman ilişkiye karşı çıkar ve engellemek için bir gün meyhaneye gider kadını bulur. O kadın  Yıldız’dır. Osman şok olur ve durumu kimseye açıklayamaz. Oğlu ile birlikte göçük altında kalıp da kurtulamayacaklarını anlayınca, tabancayla, oğlunu ve kendini öldürür.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?