Adı Aylin Roman Özeti – Ayşe Kulin

  • 20 Şubat 2018
  • 4.081 kez görüntülendi.

Adı Aylin Roman Özeti

Adı Aylin romanı kurgu ve gerçeklerin harmanlandığı güzel bir Ayşe Kulin romanıdır. Ayşe Kulin bu romanda Kendi akrabası olan Aylin‘in hayat hikayesini anlatır bize.

ROMAN : ADI AYLİN

YAZAR: AYŞE KULİN

TÜRÜ: Biyografik roman

ÖNEMİ: Aylin Devrimel adlı bir kadının yaşamının anlatıldığı biyografik bir roman olması nedeniyle önemli görülen bir eserdir.

KONUSU: Yazarın kendi deyimiyle “Deli Fişek” bir hayat süren, yazarın yakınlarından olan Aylin adlı bir bayanın başından geçen olaylar anlatılır.

ŞAHIS KADROSU:

Aylin Devrimel: Romanın ana kahramanıdır. Türkiye’den Amerika’ya uzanan ve ölümüyle sonuçlanan hayatı anlatılır. Aylin sıra dışı bir karakterdir. Yazar Aylin’i Deli Fişek olarak niteler. Birçok adamla evlenmiş, kendi arzu ve isteklerinin peşinden koşmuş, tıp öğrenimini bitirerek ünlü bir doktor olmuş kadın karakterdir.

Giritli Deli Mustafa Paşa: Aylin’in anne tarafından dedesi, Abdülmecit döneminde sadrazamlık yapmış olan Giritli Deli Mustafa Paşa’dır. Öfkesinden dolayı Deli olarak nitelendirilmiştir. Aylin’e en çok benzetilen kişidir.

Nilüfer: Aylin’in ablasıdır. Aylin’in üzerinde otoriter bir bayandır.

Tayibe: Aylin’in ablası olan Nilüfer’in kızıdır. Annesi ona çok iyi davranmadığı için Aylin onu yanına alır ve Amerika’da eğitimini üstlenir. Aylin’in dert ortağıdır.

ÖZET:

Roman başkahraman Aylin’in cenaze töreni ile başlar. Romanın kurgusu geri dönüşlerle oluşturulur. Yazar Ayşe Kulin, başkahraman olan amcasının kızı Aylin ile yirmi yıl sonra Londra’da görüşme imkânı bulmuştur. Aylin “Tek bir ülkeye, tek bir ilkeye sığmayacak kadar güçlü; tek bir eşle, tek bir meslekle ömür tüketmeyecek kadar hızlı esen bir bora olarak nitelendirilen bir kadındır. Aylin Fransa’ya ablasının yanına yerleşmiştir. Annesinin ölümüyle kendini boşlukta hisseder ve burada Arap prensi Senusi ile evlenir. Evlilik onun için hüsranla sonuçlanır. Kocasını Fransa’da öğrenim gören Polat adlı bir Türk öğrenci ile aldatır. Aylin bunun açığa çıkmasıyla Türkiye’ye kaçar. Avusturya’ya tıp eğitimi almaya gider. Burada Jean Pierre ile evlenir. Ondan da boşanır. Amerika’da iyi bir doktor olur. Orada da Mişel ile evlenen Aylin, Mişel’den de ayrılır. Amerika’da çok çeşitli ilişkiler de yaşayan Aylin orduda görev yapar. Amerika’nın Körfez Savaşı’nda askerlere cesaret hapı verdiğini ortaya çıkarır. Engellemeler ile karşılaşınca ordudan istifa eder ama bir gün arabasının altında ölü bulunur. Aylin romanda dedesi Giritli Deli Mustafa Naili Paşa’ya benzetilir.


Diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Cumhuriyet Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?