Acımak Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 30 Aralık 2017
  • 11.700 kez görüntülendi.
Acımak Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Acımak Roman Özeti Reşat Nuri Güntekin

Acımak Roman Özeti – Reşat Nuri GüntekinAcımak romanı Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılan siyasi romanlardan biridir. Aşağıda Bu eserle ilgili hazırlanmış kısa özeti okuyacaksınız. Eser özetiyle ilgili yorum yapmayı unutmayın lütfen. Diğer Milli edebiyat Dönemi Eser Özetlerini okuyabileceğiniz kategorimize gidebilir ya da Eser Özetleri mobil uygulamasını playstoreden indirip ücretsiz olarak eser özeti okuyabilirsiniz.


ROMAN: ACIMAK

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: İki bölümden oluşan romanın ikinci bölümünün, bir hatıra defteriyle oluşturulması açısından önem arz eden bir romandır.

KONUSU: Her yönüyle mükemmel bir kişiliğe sahip olan Zehra’nın acıma duygusundan yoksun oluşu ve Zehra’nın babasının yaşadıkları anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Zehra: Acıma duygusunun eksikliğinin anlatıldığı şahıs Zehra’dır. Zehra herkesin sevdiği ve saygı gösterdiği bir öğretmendir. Zehra babasının yaşadıklarını onun hatıra defterinden öğrenir.

Mürşit Efendi: Romanın başkahramanıdır. Romanda iki bölümde anlatılmıştır. İlk bölümde olumsuz bir tip olarak çizilmişken ikinci bölümde gerçek kişiliği görülür ve her yönüyle iyi bir insan olduğu anlaşılır.

Meveddet Hanım: Mürşit Efendi’nin karısıdır. Mürşit Efendi’yi aldatmış olan kadın, onun felaketi olmuştur.

ACIMAK ROMANI ÖZETİ:

Zehra çok başarılı bir öğretmendir. Maarif Müdürü Tevfik Hayri, onun tek eksiğinin acıma duygusunun eksikliği olduğunu dile getirir. Zehra, başına gelenlerin sorumlusu olarak babasını gördüğü için onu yok saymaktadır. Kendisine göre babası onu başından atmak için yatılı okula göndermiştir. Babasının ölümünden sonra ondan kalan sandığı teslim alır ve sandığın içinde bir hatıra defteri bulur. Bu defterde yazılanlar romanın ikinci bölümünü oluşturur. Babası Mürşit Efendi memurdur. Amacı hakkıyla görevini yapıp harama bulaşmamaktır. Çalıştığı çeşitli kasabalardan haksızlıklarla sürgün edilir. Diyarbakır’da evlendiği karısı ve kayınvalidesinin müsrif yaşamları Mürşit Efendi’yi bir bataklığa sürükler. Sürekli borçlanan Mürşit Efendi, usulsüz para alma işine karışıp hapse atılır. Karısı ise Necdet Bey’le kendisini aldatır. Kızları Feriha ise ölür. Bütün bu kötü olaylardan kızı Zehra’yı kurtarmak isteyen Mürşit Efendi, Zehra’yı yatılı bir mektebe yazdırarak oradan uzaklaştırır. Gerçekleri öğrenen Zehra ise babasına karşı tutum değiştirir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up