Acı Tütün Roman Özeti – Necati Cumalı

  • 12 Şubat 2018
  • 5.505 kez görüntülendi.
Acı Tütün Roman Özeti – Necati Cumalı

Acı Tütün Roman Özeti – Necati Cumalı

ROMAN: ACI TÜTÜN

YAZAR: NECATİ CUMALI

ÖNEM: “Tütün üçlemesi” olarak nitelenen romanların sonuncusu olması ve isyan duygusunu ele alarak köylülerin mücadelesini anlatması bakımından önemli bir romandır.

TÜRÜ: Sosyal roman

KONUSU: Ege Bölgesi’nin şirin bir ilçesi olan Urla halkının, hasadını yaptıkları tütünleri için verdikleri mücadeleler ve köylüler arasındaki sosyal ilişkiler romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Ferit Taşçı: Tütünden para kazanıp Binnaz ile evlenmeye çalışan köylüdür. Romanın ana kahramanıdır. Sakin ve çekingen bir adamdır.

Binnaz: Ferit ile resmi olarak evli olmasına rağmen, düğünleri olmadığı için ondan ayrı kalan genç bir kızdır.

Dr. Ziya Somer: Karısı son derece savurgan olan bir adamdır. Karısının açgözlülüğü yüzünden tütün işine girmiş bir doktordur.

ACI TÜTÜN ÖZETİ:

Urla’nın tütüncü halkıyla Ferit, tütün hasadından bu yıl çok fazla para kazanacaklarını düşünmektedirler. Ferit buradan gelecek parayla düğün yapacaktır. Kasaba doktoru bile tütün piyasasına atılmıştır. Tütün sahiplerinin tütün fiyatlarının ve piyasasının açıldığı zamanlarda heyecanı çok yüksektir. Tütün eksperinin tütün fiyatını açıklamasıyla köylüler arasından bir uğultu yükselir. Değerinin yarısı açıklanmıştır. Köylüler tütünlerini satmama kararı alırlar. Bu boykot tüm Ege’ye yayılır. Ancak daha fazla devam edemez. Tütünlerini daha ucuza satan köylüler romanın sonunda bir örgüt kurma kararı alırlar


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up