80 Günde Devri Alem’in Kitap Özeti

  • 01 Ekim 2021
  • 12 kez görüntülendi.

80 Günde Devri Alem’in Kitap Özeti

80 Günde Devri Alem’in kitap özeti açısından değerlendirmesi merak konusu olmaktadır. Tarafından yazılmış olan kitapta kahraman Phileas Fogg’un bir iddia ile dünyanın etrafını 80 gün içinde dolaşması ve bu süreçte yaşadığı maceralar anlatılmaktadır.

Ana fikir olarak insan kendine güvendiği ve istediği takdirde tüm zorlukların üstesinden gelebilir mantığını işleyen klasikler arasında yer alan eserlerden birisidir. 80 Günde Devri Alem kitabının karakterleri ve özeti araştırılmaktadır. Yazımızın devamında eserin ayrıntılarına değiniyor olacağız.

80 Günde Devri Alem Özet

Phileas Fogg; çevresindeki kimsenin onun hakkında bir şey bilmediği kibar ve zengin bir adamdır. Son derece düzenli bir yaşamı vardır ve dakik, titiz kişiliğiyle bilinmektedir. Üyesi bulunduğu Londra kulübünde zor bir konuda servetinin yarısını ortaya koyar ve iddiaya tutuşur.

Dünyanın çevresini 80 gün içinde dolaşacak hem de bunu herhangi bir plan program gerçekleştirmeden yapacaktır. Hatta gün vererek yolculuğa çıkmaya hazırlanır. Herhangi bir aksilik ya da gecikme durumunda servetini kaybedecektir. Bu enteresan yolculuğa yardımcısıyla koyulur.

80 Günde Devri Alem kitabı  konuları bundan sonra daha da gelişir. Dedektif Fix karakteri kitapta yer alan bir başka kişidir. Bir banka soyguncusunun peşine düşen dedektif; Fogg ve yardımcısını adım adım izler. Bunun sebebi ise Fogg’un banka soyguncusuna çok benzemesidir.

Hatta Soyguncu bulduğunu iddia ederek Fogg’u tutuklamak için izin bile ister. Bunun sebebi ise Fogg’un dünya yolculuğuna çıkmak için acele ile yola koyulması ve yanına büyük miktarda para almasıdır.

80 Günde Devri Alem’in Kitap Özeti

80 Günde Devri Alem’in Kitap Özeti

Bu 3 kişinin bindiği gemi Afrika’ya varır. Oradan edene ardından Hindistan’ın Bombay limanına ulaşırlar. Dedektif yine ara ara karakterin tutuklanmasını ister ancak kabul edilmez. Tren hattı ile yola devam ederler ancak bir süre sonra tren hattının tamamlanmayan bölgeleri nedeniyle ileri gidemezler. Fil satın alarak Kalküta’ya doğru yola çıkarlar.

80 Günde Devri Alem’in kitap özeti açısından devamı ilginç bir şekilde ilerler. Yolda fil durur. İnsan kokusu aldığı için saklanırlar. Bir kafile kurban etmek istedikleri genç kız ile ve yanlarındaki cesetle geçer. Sabaha kadar beklerler ve kızı kurtarırlar. Birlikte Kalküta’ya varırlar. Kızın ismi Aouda’dır.

Hong Kong bölgesine ilerlerler. Ancak bundan önce dedektif onları tutuklatmak için bir bahane bulur ve hapse düşen kahramanlar belli bir kefaletle serbest bırakılır. Bir noktada Fogg yardımcısı ile yanlışlıkla ayrılırlar.

Fix Amerika’ya gitmek için para bulmaya çalışır. Karın tokluğuna bir sirkte çalışmaya başlar. Seyirciler arasındaki Fogg’u görür ve çok sevinir. 3 Aralık tarihinde San Francisco’ya gelirler. Yaşadıkları pek çok soruna rağmen Fogg’un düşündüğü tarihte bir sıkıntı çıkmaz.

Daha sonra Omaha’ya varırlar. Ardından Chicago’ya geçerler. 10 aralık tarihinde New York’a varırlar fakat gidecekleri gemiyi kaçırırlar. Ancak bay Fogg 8 bin dolar karşılığında gemi kiralar ve yolculuğuna devam eder. Yanaşarak yakıt ikmali yapmadıkları anlaşılır ve geminin yakıtı biter.

Bu sefer bay Fogg gemi satın alır ve üst tarafında yapılabilecek ne varsa yakarak İrlanda’ya kadar varırlar. Fokun arkadaşları dakika sayar ve onun artık gelmeyeceğini hesaplar. Ancak Fogg tam saatinde içeri girer. Bu ise bir gün erken gelmesi sayesinde olur. Ancak Fogg erken geldiğinin farkına yeni varmıştır.

Franz Kafka Dönüşüm Özet – Değerlendirme başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

80 Günde Devri Alem’in Kitap Özeti

80 Günde Devri Alem’in Kitap Özeti

80 Günde Devri Alem Karakterleri

80 Günde Devri Alem karakterleri şu şekildedir:

  • Bay Fogg
  • Dedektif
  • Bay Fogg’un yardımcısı
  • Aouda

Sonuç

80 Günde Devri Alem ana fikir olarak insanın istediği takdirde başarabileceğine atıfta bulunur. Jules Verne’in yazarı olduğu ünlü eser dünya klasikleri arasında yerini almış durumdadır.

 

Video Kaynağı

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?