47’liler (Kırk Yedililer) Roman Özeti – Füruzan

  • 06 Haziran 2018
  • 3.418 kez görüntülendi.

ROMAN: 47’LlLER YAZAR FÜRUZAN

TÜRÜ: Siyasi roman

ÖNEMİ: 12 Mart 1971 muhtırası sonrası Türkiye’nin gençlik hareketlerini ve aile yapılarını detaylarıyla anlatması açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: Öğrenci olaylarına karışmış, sosyoloji öğrencisi Emine; Semra’nın şahsında 12 Mart sonrası yaşanan olaylar ve insanların işkencelere maruz kalmaları romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Emine: Erzurum’da yaşayan ve okulu nedeniyle İstanbul’a gelen Emine, romanın ana kahramanıdır. İstanbul’da devrimci arkadaşları ile öğrenci hareketlerine katılır ve işkenceler görür. Düşüncelerinden dolayı ailesi ile çatışmalar yaşar.

Nüveyre Hanım: Romanın baskın karakterlerindendir. Emine’nin ailesindeki en etkili kişidir. Atatürkçü bir yapısı vardır ve Cumhuriyet’e değer verir. Öğrenci hareketlerini küçük görür ve genellikle burjuvazi çevresine karşı ailesini şirin göstermeye çalışır.

Selahattin Bey: Emine’nin babasıdır. Silik bir karakterdir. Annenin ağırlığının önüne geçemez.

Kiraz: Emine’lerin hizmetçisidir. Köylü ve ekonomik güçten yoksun bir aileye mensuptur. Toplumdaki sınıfsal ayrımın önemli bir göstergesidir.

ÖZET:

Emine’nin çocukluğu Erzurum’da geçmiştir. Üniversite okumak için İstanbul’a gelen Emine, İstanbul’da taşındığı bir grup devrimci gencin düşüncelerini benimser. Bu gençlerin niyeti 27 Mayıs Anayasası’nı korumaktır. Emine’nin evi bir gün polis tarafından basılır ve Emine tutuklanarak götürülür. Ailesinin girişimleri ile serbest bırakılmasına rağmen tutukluluk süresince türlü işkenceler görür. Emine’nin annesi Nüveyre Hanım baskın bir öğretmendir ve ailenin birçok olayını o yönetir. Babası Selahattin Bey ise çocukları ve eşi üzerinde etkisi olmayan bir adamdır, ikisi de Cumhuriyet Dönemi aydınıdır ve ülkenin geleceği için gençlere büyük güven duymakta olsalar da yaşamları ile düşünceleri çelişmektedir. Emine’nin ablası Seçil ise evli bir adamla ilişkilidir. Daha sonra ise zengin bir avukatla evlenmiş ancak aradığı huzuru bulamadığı için bunalımda olduğu bir an intihar etmiştir. Küçük kardeşleri Kubilay ise düzene ayak uydurmuş, bencil bir insandır. Emine’nin Haydar adlı sevgilisi vardır. Haydar da üniversite olaylarına karışır ve idam edilecekler listesine alınır. Emine’nin anne babası ise gün geçtikçe Anadolu’da yaşanan olayları küçümsemeyerek düzene ayak uydurmaya başlamışlardır. Ablası Seçil’in ölümü, Emine’nin ailesiyle çatışmaları, Kubilay’ın tavırları ailenin içindeki trajedinin büyümesine neden olmuştur. Kendisini Kemalist olarak niteleyen Nüveyre Hanım’ın kızının ideolojik kitapları yakması ve kendisini tamamıyla burjuvazi kültüre teslim etmesi ile aralarındaki uçurum genişler.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?